czwartek, 13 maja 2010

Chromium będzie domyślną przeglądarką w Ubuntu 10.10 Netbook Edition - przynajmniej do Alpha 3

Autor: Adrian Nowak, 16:36, czwartek, 13 maja 2010


Zgodnie z moimi wcześniejszymi przypuszczeniami, Chromium zastąpi Firefoksa w kolejnej wersji Ubuntu przeznaczonej dla netbooków. Wydaje się to naturalny krok, szczególnie, że bogaty w dodatki, ale nieco ociężały Firefox niezbyt pasował do małych i prostych maszyn.

O ile prędkość działania programu była decydująca, to nie obeszło się bez mniejszych problemów. Deweloperów niepokoiła głównie niezgodność Chromium z motywem Ubuntu, oraz jego współpraca z menu globalnym. Kwestie te powinny być jednak rozwiązane w najbliższych wydaniach testowych.

Co ciekawe, o mały włos zamiast Chromium do Ubuntu trafiłoby Midori, jednak ostatecznie zdecydowano się pozostać przy open source'owej wersji Chrome. Powodem była rosnąca popularność przeglądarki Google, która już teraz przyciąga użytkowników konkurencyjnych, lekkich narzędzi.

Podobnie jak pisałem wcześniej, myślę, że to dobry krok bo nie ma co się upierać przy lubianym Firefoksie skoro dostępne są równie bogate narzędzia. Na razie Chrome przegrywa jeszcze nieco jeśli chodzi o dodatki, jednak jest to zapewne jedynie kwestią czasu.

źródło: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety