sobota, 8 maja 2010

A co Twoi nauczyciele wiedzieli o Linuksie?

Autor: Adrian Nowak, 11:09, sobota, 8 maja 2010


Poziom nauczania informatyki w większości polskich szkół pozostawia wiele do życzenia. Dzieje się tak głównie dlatego, że przedmiot ten jest traktowany bardzo pobieżnie, co jest sporym błędem, gdyż komputery wkrótce będą nam towarzyszyły na każdym kroku.

Tymczasem zamiast dowiedzieć się więcej o działaniu systemu operacyjnego, o podstawowych naprawach sprzętu, może trochę o historii sprzętu i systemów operacyjnych. Przede wszystkim jednak, zamiast poznawać wartościowe narzędzia (nie tylko Office Microsoftu), uczniowie rysują w Paincie (komu chciałoby się instalować GIMP-a) i do bólu katują Worda, Excela, Accesa i Power Pointa. Nie ma się co dziwić, że w domu chcą mieć narzędzia, których wymaga się od nich w szkole.

Przyuczanie do wykorzystywania wyłącznie zamkniętych narzędzi będzie trudno wyeliminować z prostej przyczyny - często nauczyciele są zwyczajnie zbyt leniwi aby instalować na wielu komputerach dodatkowe oprogramowanie a często, pomimo, że uczą informatyki, nie znają Linuksa ani alternatyw dla narzędzi, które wykorzystują.

Na szczęście nie zawsze tak jest. Niedawno napisał do mnie Andrzej Gmiterek, który uczy w szkole podstawowej i gimnazjum. Nie dość, że skonstruował on tablicę interaktywną, która wykorzystywana jest obecnie do nauki angielskiego, to ostatnio zainstalował on Ubuntu na 18 kolejnych maszynach w szkole.

Piszę o tym, bo obserwując moją okolicę, jestem przekonany, że takie wydarzenia są niestety marginalne w stosunku do ogółu szkół w naszym kraju.

Wygląda na to, że chyba brakuje wśród nauczycieli pasjonatów, którzy rzeczywiście chcą przekazać coś więcej niż tylko obsługa narzędzi w Paincie. Ciekawi mnie jak to było w Waszym przypadku, czy informacje o Linuksie wynieśliście ze szkoły, czy może wręcz przeciwnie?


blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety