czwartek, 20 maja 2010

Ctrl+Alt+Backspace nie działa? Ustaw skrót do restartowania X-ów w Ubuntu 10.04

Autor: Adrian Nowak, 15:11, czwartek, 20 maja 2010


Linux uchodzi za jedną z najstabilniejszych platform, jednak i jemu zdarzają się wpadki, szczególnie podczas uruchamiania źle napisanych aplikacji. Już dwa wydania temu deweloperzy Ubuntu (i chyba całego GNOME) zaprzestali stosowania skrótu Ctrl+Alt+Backspace, który pozwalał na błyskawiczne zrestartowanie powłoki graficznej.

Podobno było to kłopotliwe dla użytkowników, gdyż nieświadome wywołanie tej kombinacji wiąże się oczywiście z utratą wszystkich niezapisanych zmian w edytowanych plikach. Z drugiej strony, osoby migrujące z Windowsa, często poszukują odpowiednika dla słynnego Ctrl+Alt+Delete i niestety niczego takiego nie znajdują.

W Ubuntu 10.04 skrót Ctrl+Alt+Delete wywołuje menu wyłączania komputera, co jest niezbyt fortunne, gdy zawiesi się tylko jedna aplikacja. Można jednak szybko ustawić skrót restartujący X-y.

W GNOME wchodzimy w tym celu do menu System => Preferencje => Klawiatura po czym w zakładce Układy => Opcje wybieramy "Key sequence to kill X server" i zaznaczamy pole przy tym skrócie (jak na obrazku powyżej).

źródło: blog.mypapit.net
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety