wtorek, 11 maja 2010

EasyPeasy - idealny system dla netbooków?

Autor: Adrian Nowak, 10:42, wtorek, 11 maja 2010


Gdyby nie fakt, że Canonical udostępniło wczoraj nowe środowisko dla netbooków, EasyPeasy zdecydowanie wygrywałby z Ubuntu Netbook Edition. Powodów tej przewagi jest wiele. Wady Ubuntu widać świetnie po uruchomieniu z pendive, gdy nie możemy odtworzyć muzyki w formacie MP3, czy obejrzeć filmiku na YouTube.

Domyślnie zainstalowane kodeki znajdziemy natomiast w EasyPeasy a oprócz nich także inne przydatne narzędzia. Jednym z najważniejszych jest chyba Skype, które jakby nie patrzyć wciąż jest najwygodniejszym narzędziem do rozmów głosowych i wideo dla Linuksa. Niedawno robiłem test jak z takim zadaniem radzą sobie inne narzędzia i jedynie Empathy działało dość sprawnie, chociaż jakość rozmów była niższa niż z wykorzystaniem Skype.

Powyżej zdjęcie twórców rozmyślających już nad kolejnym wydaniem. O tym jak ogromny jest to wysiłek, może świadczyć chociażby liczba trunków niezbędnych do zachowania odpowiedniej wydajności ;)

Dystrybucja ma być swego rodzaju furtką do świata internetu, co bynajmniej nie jest nowym podejściem. Poza Chrome OS, Canonical także swoją platformą Ubuntu Light ma zamiar dostarczyć takie rozwiązanie, przy systemie startującym w 7 sekund. Co ciekawe, EasyPeasy pomimo dużego nacisku na sieć, nadal zawiera pełen pakiet OpenOffice.org, który do najlżejszych nie należy.

Nieco dziwnie obserwuje się starania ludzi pracujących wiele tygodni nad nowym interfejsem, który miał wyglądać tak:

Jednak przez Unite, najprawdopodobniej nie ma na to żadnych szans. EasyPeasy opiera się bowiem na Ubuntu i najpewniej będzie dążyło za nim krok w krok wykorzystując nowe środowisko.

Nie mniej jednak, upłynie jeszcze sporo czasu zanim Canonical ukończy prace nad swoimi projektami. Biorąc pod uwagę obecnie dostępne dystrybucje, EasyPeasy wygląda naprawdę bardzo dobrze i po pierwszym uruchomieniu jest znacznie bardziej funkcjonalne niż Ubuntu Netbook Edition.

Obraz płyty z EasyPeasy można znaleźć na stronie twórców.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety