środa, 26 maja 2010

Fedora 13 dostępna - warto było czekać

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 26 maja 2010


Jeśli Ubuntu to system dla mas, Fedora jest połączeniem wygody z elementami do bólu "nerdowskimi". Sami programiści projektu wspominają wielokrotnie o tym, że dystrybucja ta musi zachować ten klimat, zdecydowanie odrzucając pomysł nastawienia na zupełnie początkujących użytkowników.

Pojedyncze kliknięcia, czy zabawa z obramowaniem okien? - to nie dla użytkowników Fedory. Lepiej w tym czasie pogrzebać trochę we wnętrznościach systemu.

Motyw GTK+ jak widać - nietknięty. Zmieniono tylko tapetę, którą można pobrać ze strony wiki, na której gromadzone były proponowane prace. Czy to źle, czy dobrze, że wygląd pozostał bez żadnych zmian, pewnie każdy ma tutaj własną teorię. Według mnie Fedora 13 nie wygląda najlepiej, choć to już teraz jest obiektem prac deweloperów.

Nowa Fedora może się natomiast pochwalić bardzo dobrą współpracą z GNOME Shell (podobnie zresztą jak Ubuntu) oraz remiksem w postaci Mobilna, bądź co bądź bazującego przecież na Fedorze. To mimo wszystko jednak także nic szczególnego, bowiem znany jest także Ubuntu Moblin Remix, który nie jest już rozwijany. Jak wiemy, wizja Marka Shuttlewortha nieco rozminęła się z projektem Red Hata.

Największą grupą osób, które skorzystają na nowościach w Fedorze 13 są graficy, którzy otrzymali w tym wydaniu szereg udogodnień. Mogą oni teraz między innymi wygodnie dostosowywać palety kolorów dla poszczególnych urządzeń, by mieć pewność, że obrazek który widzą na monitorze, będzie wyglądał tak samo również na innym, bądź po wydrukowaniu.

Udostępniono także Fedora Design Suite, czyli spin dystrybucji, którego używają graficy Fedory do tworzenia graficznych elementów systemu. Trzeba przyznać, że nie grzeszą skromnością, mówiąc, że z użyciem tego zestawu można "stworzyć wszystko to, co zdołamy wymyślić".

Poza udogodnieniami dla grafików, poprawiono także współpracę z drukarkami (automatycznie instalują się teraz sterowniki do popularnych modeli), rozszerzono zestaw narzędzi dla programistów, oraz aplikacji umożliwiających dogłębne przebadanie sprzętu.

Myślę, że dobrze, że świat Linuksa jest tak zróżnicowany a wiodące dystrybucje zupełnie nie wzorują się na sobie wzajemnie, zamiast tego podążając wcześniej wyznaczoną drogą.

Pobierz: Fedora 13 ISO (675 MB)

więcej informacji: fedoraproject.org
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety