czwartek, 27 maja 2010

Google Chrome obsługiwane głosem? To nie przejdzie

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 27 maja 2010


Przedstawiciele Google zdradzili niedawno angielskiej wersji PCWorlda, że pracują intensywnie nad przystosowaniem przeglądarki do obsługi za pomocą poleceń wydawanych głosowo. W przypadku giganta internetowego oznacza to nic innego jak możliwość obsługi całego systemu Chrome OS bez klikania ani nawet dotykania ekranu.

O ile takie rozwiązanie rzeczywiście jest nieocenione dla osób niepełnosprawnych, tak zwykli użytkownicy raczej nie skuszą się na tego typu funkcję. Google mimo wszystko chyba wciąż myśli nieco inaczej...

Kilka lat temu czytałem gdzieś artykuł dotyczący przyszłości komputerów. Futuryści wypowiadali się na temat niezwykłej ewolucji sprzętu i uwolnieniu użytkowników od konieczności spędzania wielu godzin przed komputerem, na rzecz interfejsów obsługiwanych gestami i to nie tylko rąk, ale całego ciała. Trochę czasu upłynęło, spopularyzowano ekrany LCD, netbooki, wkrótce tablety, a użytkownicy nadal niezbyt chcą się ruszać.

To wręcz naturalne, że jeśli tą samą operację można wykonać minimalnym ruchem myszy, nikt nie będzie się silił na znacznie większy wydatek energetyczny jakim jest mówienie. Poza tym, ktoś wyobraża sobie siebie mówiącego cały czas do komputera?

Samo rozpoznawanie mowy to już inna historia. O tym, że nawet w języku angielskim potrafi popełniać kolosalne pomyłki może wie każdy, kto miał okazję przetestować usługę maili głosowych Google, które są automatycznie "rozszyfrowywane" i obok ścieżki audio, przekazywane w Gmailu także w formie tekstowej. Kwiatków podobnych do tych z Google Translate nie brakowało.

Podsumowując, obsługa głosem może i jest innowacyjna, jednak jak pokazuje historia, użytkownicy komputerów zwykle wybierają jak najmniej wyczerpujące technologie. To i tak cud, że porzuciliśmy pilot telewizora dla myszy...

źródło: pcworld.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety