piątek, 21 maja 2010

Google TV stanie się Open Source już w 2011 roku

Autor: Adrian Nowak, 10:00, piątek, 21 maja 2010


W drugim dniu odbywającej się konferencji Google, oficjalnie potwierdzono zamiary stworzenia telewizji przygotowywanej przez internetowego giganta.

Projekt o niewyszukanej nazwie Google TV będzie bazował na Androidzie i już w lipcu 2011 roku zostanie otworzony jego kod źródłowy. W opanowywania ekranów telewizyjnych mają pomóc Sony i Logitech.

Nie chciałbym wnikać po raz kolejny w to, czy pracownicy Google mają odpowiednie kompetencje do rzucania się na zupełnie obcy świat telewizji, a także kolejnego kroku w stronę multimedialnego monopolu. Rynek telefonów pokazał, że sama marka nie wystarczy i żeby przebić się ze swoim produktem musi on być rzeczywiście dobry.Mnie osobiście najbardziej ciekawi integracja usług Google z telewizją, co już po części zostało zapowiedziane. Interesujący jest na przykład fakt, że będziemy mogli obsługiwać telewizor z poziomu telefonu a także, co jeszcze ciekawsze, bez żadnych dodatkowych modyfikacji uruchamiać znane z Androida programy na dużym ekranie.

Co jeszcze ciekawsze, do wyświetlania materiałów (także tych wideo) ma być użyte Google Chrome ze zintegrowaną wtyczką Flasha. Teoretycznie więc, nic nie powinno stać na przeszkodzie, by także przy użyciu telewizora (i oczywiście specjalnego dodatkowego urządzenia) przeglądać sieć.

Cieszy mnie, że projekt, który nieskromnym zdaniem Google "zmieni przyszłość telewizji" został oparty właśnie o Linuksa a w przyszłości będzie rozwijany na otwartych zasadach. O tym czy rzeczywiście uda się zmienić podejście do telewizji, ukierunkowując ją silniej w kierunku materiałów na żądanie przekonamy się już za kilka miesięcy. Faktem jest, że pomimo rosnącej popularności YouTube i innych witryn dostarczających wideo w sieci, popularność telewizji nie słabnie, zatem opakowanie jej w wygodniejszy interfejs może okazać się świetnym pomysłem.

źródło: downloadsquad.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety