sobota, 1 maja 2010

Kubuntu 10.04 - przegląd nowości

Autor: Adrian Nowak, 13:29, sobota, 1 maja 2010


Obecnie po instalacji Kubuntu nie doznajemy już takiego szoku wywołanego ogromną liczbą nowości jak jeszcze kilka miesięcy temu. Mniej widocznych zmian to jednak cena stabilności i zarazem sygnał tego, że Kubuntu powoli stabilizuje swoją pozycję.

Po uruchomieniu rzuca się w oczy jedynie zmienione logo w menu i nieco zmodyfikowane animacje. Wreszcie są one szybsze, choć do ideału jeszcze trochę brakuje. Każdy ma tu swoje upodobania, jednak ja preferuję bardzo szybkie przejścia, zastosowane chociażby w GNOME. Kto lubi czekać po każdym kliknięciu.

Domyślnie w Kubuntu 10.04 znajdziemy KDE 4.4.2 a zatem już stabilne i dobrze przetestowane środowisko. Co prawda nie udało mi się zawiesić Kubuntu, jednak w odróżnieniu od wydania z GNOME nie odnalazł on sieci bezprzewodowej.

Twórcy chwalą się także lepszą integracją Firefoksa w nowym wydaniu, jednak w rzeczywistości nie jest on nawet wgrany a w menu znajduje się jedynie skrót do instalatora. W Kubuntu znajduje się już bowiem przeglądarka Konqueror, zatem umieszczanie kilku aplikacji tego samego typu rzeczywiście nie leży w zamiarach deweloperów.

Pozytywnie rozbudowywana jest także baza dodatków, które niesamowicie wygodnie można dodawać do pulpitu. KDE ma dosyć skomplikowane podejście do samych pulpitów, dzieląc go nie tylko na obszary robocze ale także umożliwiając tworzenie dodatkowych profili z zapamiętanymi ustawieniami widgetów.

Zupełnie inaczej niż w Ubuntu z GNOME wygląda także instalator. W tym przypadku początkujący użytkownicy nie mają do dyspozycji żadnych slajdów informujących o funkcjach systemu czy też różnicach w stosunku do innych wydań.

Myślę, że Kubuntu 10.04 jak żadne z wcześniejszych wydań wyposażonych w KDE z linii 4.x zasłużyło na miano LTS. Chyba powoli zespół KDE rozstaje się z łatką niestabilnego, testowego środowiska jaka przylgnęła ostatnio do tego pulpitu.

więcej informacji: kubuntu.org
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety