Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

piątek, 28 maja 2010

Kubuntu 10.10 - Plany na przyszłość

Autor: , 10:11, piątek, 28 maja 2010


Zespół Kubuntu
Ubuntu Developer Summit był bardzo owocnym spotkaniem na którym ukształtowano nowe wizje dotyczące Ubuntu i jego KDE- lubnej wersji, czyli Kubuntu.

O tym, co znajdziemy w następnych wydaniach, możemy się już teraz dowiedzieć dzięki raportowi z tego spotkania napisanego przez Jonathana Riddella.

Autorem wpisu jest GregKoval. Korekta AN.

Jak można się było spodziewać, w nowym Kubuntu dostępne będzie środowisko KDE SC 4.5 ze wszystkimi nowościami jakie można się w nim spodziewać i biblioteki oparte na frameworku Qt 4.7.

Dużą zmianę autorzy szykują w kwestii instalowania nowych programów. KPackageKit zostanie uzupełniony o nowy moduł pozwalający na instalowanie aplikacji poprzez wybór jej nazwy w specjalnym trybie widoku, a nie poprzez zaznaczanie poszczególnych bibliotek. Ułatwi nam to wyszukanie i instalację poszczególnych programów.

Nie określone są jeszcze plany dotyczące natywnej przeglądarki w Kubuntu, która stanie obok Konquerora ale developerzy stawiają raczej na Rekonq o ile ten zostanie uwolniony na czas wydania systemu (Rekonq 0.5 planowany jest na czerwiec tego roku).

W nowym Kubuntu planowane jest też poprawienie integracji Pulse Audio z Phononem. Pomimo, że wiele osób narzeka na jakość tej integracji, autorzy nie chcą z niej zrezygnować, głównie dlatego, że dzięki Pulse Audio ułatwiona jest obsługa zestawów słuchawkowych z USB. Drugą zmianą w kwestii dźwięku ma być możliwość instalacji nowego backendu dla Phonona od twórców VLC z którym uzyskamy świetny dźwięk w Amaroku. Znajduje się on jeszcze w fazie testowej i prawdopodobnie trzeba będzie na niego poczekać.

Twórcy Kubuntu dużą uwagę przywiązują też do jego netbookowej wersji, czyli Kubuntu Netbook Remix i tu także nastąpi wiele zmian. Przede wszystkim KNR i desktopowe Kubuntu będą rozpowszechniane jako jeden obraz ISO, instalator ma sam rozpoznać typ sprzętu na jakim instalujemy system i wybrać odpowiednią wersję podczas instalacji. Inną nowością ma być opisywane przeze mnie Global Menubar, które będzie dostępne zarówno dla desktopowej edycji jak i dla netbooków. Dopiero teraz ma jednak znaczenie przez oszczędność miejsca na małych ekranach tych urządzeń. Osobiście używam testowej wersji tego narzędzia na desktopie i muszę przyznać, że pomimo licznych błędów, jest bardzo wygodne i będzie stanowić integralną część mojego pulpitu w przyszłości.

Dużą uwagę twórcy Kubuntu chcą poświęcić optymalizacji systemu, a zwłaszcza momentowi ładowania systemu i wylogowania z niego. Pod uwagę brana jest głównie optymalizacja ładowania środowiska graficznego, które to trwa zbyt długo w porównaniu do ładowania samego systemu. Developerzy w pierwszym kroku chcą w ogóle zrezygnować z dźwięku powitalnego, który przedłuża czas startu i pojawia się o wiele za późno w stosunku do faktycznego załadowania elementów środowiska. Pod uwagę brany też jest ksplash, którego developerzy chcą także zlikwidować, lub zastąpić prostszym motywem, najlepiej zintegrowanym wizualnie z motywem Plymouth. Jednak największą uwagę autorzy systemu poświęcą procesom ładowanym wraz ze środowiskiem.

Jak widać z powyższego spisu, plany są dość obiecujące. Tym razem autorzy skupili się na faktycznych potrzebach użytkowników, jednak należy pamiętać, że to tylko propozycje, które kilkuosobowy zespół Kubuntu chciałby zrealizować w niespełna pół roku i w związku z tym liczy on na wsparcie społeczności.

więcej informacji: wiki.kubuntu.org
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety