wtorek, 25 maja 2010

Londyńska Giełda zaoszczędzi 10 milionów funtów rocznie dzięki wdrożeniu Linuksa

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 25 maja 2010


London Stock Exchange (LSE), czyli jedna z największych pod względem obrotów giełda papierów wartościowych na świecie już prawie rok temu ogłosiła chęć zmiany platformy z użyciem której wykonywane byłyby transakcje.

Wykorzystywany dotychczas TradElect bazujący na microsoftowym frameworku .Net i oczywiście Windowsie, nie spełniał oczekiwań, głównie ze względu na zbyt duże opóźnienia, które jak wiadomo na giełdzie są niesamowicie niepożądane. Już we wrześniu tego roku sytuacja ma się diametralnie zmienić...

Już za kilka miesięcy system Millennium Exchange bazujący na Linuksie i Solarisie pozwoli wykonywać większą ilość transakcji z mniejszym opóźnieniem. Przy okazji, jak nie trudno się domyślić do gromadzenia danych wykorzystane zostaną bazy Oracle, które stało się w tej dziedzinie monopolistą.

Znam bolączki wielu polskich firm, które z jednej strony chciałyby przejść na Linuksa a z drugiej boją się kosztów migracji, w tym edukacji pracowników i późniejszej obsługi technicznej. To rzeczywiście czynnik, który jest sporym wyzwaniem a ostateczna decyzja jak zwykle wiąże się z pewnym ryzykiem ale i jest zależna od profilu działalności.

W przypadku London Stock Exchange kalkulacja była znacznie łatwiejsza. Przy obrotach rzędu setek miliardów (samo LSE jest szacowane na wartość około 2,5 miliarda funtów), wdrożenie nowego systemu a nawet kupno całej firmy zrzeszającej programistów było jedynie ułamkiem z ogólnych dochodów przedsiębiorstwa.

Obecnie szacuje się, że koszt całej operacji wyniósł około 25,3 miliona funtów. Jak na dobrą inwestycję przystało, już w najbliższym roku dzięki wdrożeniu Millenium Exchange uda się oszczędzić aż 10 milionów funtów. Są to koszty związane z modernizacją systemu i dostosowywaniem go do rosnących oczekiwań klientów.

Nie jest to oczywiście dowód na to, że każde wdrożenie Linuksa ma sens, ale z pewnością w wielu przypadkach wysiłek ten może się szybko zwrócić, szczególnie tam, gdzie problemem są ograniczenia techniczne. Linux wydaje się być systemem stworzonym do nietypowych zastosowań.

źródło: computerworlduk.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety