sobota, 22 maja 2010

Mockupy nowego apletu do zarządzania dźwiękiem

Autor: Adrian Nowak, 09:00, sobota, 22 maja 2010


Jak wspomniałem w jednym z wcześniejszych wpisów, nowe aplety nie napawają mnie pozytywnymi odczuciami w stosunku do kolejnych wydań.

Skoro już jednak Mark Shuttleworth się tak na nie uparł, warto zadbać o to by chociaż wyglądały ciekawie...

W całej idei połączonych apletów nie rozumiem jednej rzeczy. Jak wygodniejszy może być dodatek umieszczony na panelu, który wywołujemy jednym kliknięciem, skoro za pomocą tego samego kliknięcia możemy wywołać z traya całą aplikację, oferującą znacznie bogatszy i wygodniejszy interfejs.

Może zaletą jest w tym przypadku fakt, że nie musimy aż tak bardzo odrywać się od innych uruchomionych aplikacji, a jedynie we fragmencie okna dopasować wybrane parametry. W apletach od Canonical nie podoba mi się jeszcze jedna rzecz. Sprawiają one, że interfejs staje się na swój sposób "sztywny" i jest wygodny jedynie we współpracy z wąską grupą aplikacji.

Z drugiej strony, tak jak w przypadku Indicator Aplet, mamy możliwość chociażby dodawania nowych skrótów do listy, więc można przypuszczać, że podobnie będzie z innymi dodatkami. Prostota ich dostosowania mogłaby być argumentem, który by mnie do nich przekonał.

Jeden z mockupów wrzuciłem na początku wpisu, poniżej dwa kolejne:

Przyznam, że oba wydają mi się co najwyżej średnie. Po pierwsze, kto tak na prawdę używa dostosowywania głośności dla każdej aplikacji z osobna. Jedyną funkcją jaką bym dodał, chociaż to już leży w gestii twórców przeglądarek, to możliwość szybkiego wyciszenia danego okna.

Dość dobrze sprawował się w tym program Ear Candy, który inteligentnie wyciszał mniej istotne aplikacje. Niestety własnie ze względu na fakt, że czasem efekt był odwrotny do zamierzonego, wychodziło na to, że szybciej i ostatecznie wygodniej będzie zrobić te dwa dodatkowe kliknięcia i ręcznie wyciszyć dany odtwarzacz.

Do przemyślenia:[mockupy pochodzą z brainstorm.ubuntu.com]
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety