wtorek, 11 maja 2010

Nadchodzi koniec Firefoksa w Linuksie?

Autor: Adrian Nowak, 21:23, wtorek, 11 maja 2010


Po tym jak Mark Shuttleworth zaprezentował nowe środowisko Unity, wiele osób zauważyło, że twórca Ubuntu jako swojej domyślnej przeglądarki używa lekkiego Google Chrome.

Może to zbyt daleko idące przemyślenia, ale rzeczywiście Chrome pasuje do netbooków znacznie lepiej niż wysłużony i, co tu ukrywać, nie najlżejszy Firefox.

Sam przesiadłem się na Google Chrome zaraz po tym jak rozwinięto ją na tyle, że stała się "używalna" i choć na początku irytowało mnie kilka nowości (np. inna kolejność napisów w menu kontekstowym do otwierania nowej zakładki), szybko przywykłem i jestem bardzo zadowolony.

Ostatnio bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie też funkcja synchronizacji ustawień i zakładek, która odbywa się z wykorzystaniem konta Google. Większość stron odwiedzam wpisując pierwsze litery z ich domeny i po instalacji nowej wersji systemu byłem przekonany, że będę musiał od nowa budować system "inteligentnych podpowiedzi" w oknie przeglądarki. Na szczęście obeszło się bez tego i w przypadku Chrome synchronizowane jest naprawdę wszystko (może poza tematem graficznym).

Za porzuceniem Firefoksa przemawia głównie szybkość i lekkość Google Chrome, jednak co innego jeśli chodzi o "układy" w Canonical, które zdają się przeczyć takim plotkom. Niedawno fundacja Marka Shuttlewortha ogłosiła, że wspólnie z Mozillą będzie się zajmowała się szerzeniem otwartych standardów w sieci.

Możliwe więc, że Chrome zawita wyłącznie do edycji systemu obecnej na netbookach, chociaż tutaj z kolei może się niedługo pojawić bezpośrednia konkurencja ze strony Chrome OS.

źródła: shuttleworthfoundation.org, commonspace.wordpress.com

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety