niedziela, 16 maja 2010

Niewielkie szanse na Btrfs w Ubuntu 10.10

Autor: Adrian Nowak, 17:47, niedziela, 16 maja 2010


Po spotkaniu Ubuntu Developer Summit pojawiły się propozycje aby btrfs stało się domyślnym systemem plików w nadchodzącej wersji Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat.

Btrfs to zaprojektowany z myślą o przyszłości system plików, który jest w stanie zaadresować aż 16 eksabajtów (16 384 petabajtów) w stosunku do "tylko" 1024 petabajtów z którymi radzi sobie domyślne obecnie ext4.

Jedną z jego licznych zalet jest bezpieczeństwo zapewniane przez szereg funkcji, między innymi automatycznego tworzenia sum kontrolnych danych i metadanych, które podczas korzystania z macierzy mogą być automatycznie naprawiane. Inną ważną funkcją tego systemu plików jest copy on write. Najprościej mówiąc, podczas zapisywania zmian w pliku, czy kopiowania struktur danych, zmiany w metadanych są aktualizowane dopiero po poprawnym zakończeniu tej operacji. Chroni to przed uszkodzeniem danych w sytuacji przerwania zapisu i umożliwia dotarcie do plików sprzed awarii.

Poza bezpieczeństwem, btrfs to także wygoda, gdyż bez problemu można skalować wielkość systemu plików nawet podczas pracy. Technologicznie obsługuje on także kompresję w locie podczas zapisu na dysku a wkrótce także szyfrowanie.

Scott James Remnant z Canonical szacuje, że szanse wdrożenia btrfs w Ubuntu 10.10 wynoszą około 20%. To niewiele, jednak jest to jak najbardziej realistyczna ocena, gdyż Ubuntu jest zwyczajnie nieprzystosowane do tego formatu plików. Po pierwsze btrfs działa stabilnie dopiero w jądrze, którego tak naprawdę jeszcze nie ma w Ubuntu (2.6.35). Dodatkowo modyfikacji wymagać będzie bootloader GRUB2 i sam instalator Ubuntu 10.10.

Jeśli jednak nie uda się w najbliższym wydaniu, zapewne następne w kolejności będzie już zawierało btrfs. Będzie to kolejna zmiana po niedawnej migracji z ext3 na ext4 a w przypadku zupełnie różnych systemów plików, aktualizacja może być znacznie trudniejsza.

[źródła: heise-online.pl,, phoronix.com, linki przysłał deallas - dzięki!]
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety