piątek, 14 maja 2010

Nowatorskie podejście do osobnych pulpitów w GNOME Shell

Autor: Adrian Nowak, 12:26, piątek, 14 maja 2010


Obecnie wyrażenie "kilka pulpitów" w Linuksie nie jest do końca prawdziwe i znacznie bliższe faktycznej sytuacji jest określenie "obszary robocze". Twórcy GNOME Shell jak zwykle wykazali się w tym przypadku kreatywnością i postanowili również ten element środowiska uczynić odmiennym niż w konkurencyjnych produktach.

Jedną z najistotniejszych nowości jest całkowite oddzielenie od siebie poszczególnych pulpitów. Każdy z nich będzie na swój sposób odrębnym środowiskiem pracy, do tego stopnia, że informacje z różnych pulpitów będą zapisywane w innych katalogach na wzór /home/nazwa_użytkownika/Desktop.

Podejście wydaje się bardzo ciekawe i już jakiś czas temu próby jego wdrożenia były praktykowane w KDE, jednak nigdy wcześniej nie próbowano oddzielić pulpitów aż do tego stopnia. Oczywiście każdy z desktopów będzie można dowolnie dopasowywać, włączając w to zmianę tapety, by szybko rozpoznawać wybrane środowisko pracy.

Poniżej mockup prezentujący plany działania funkcji. Jest to plik GIF (5,1 MB), więc po załadowaniu można na niego kliknąć i obejrzeć w pełnej wielkości:

gnome shell multiple real desktops
[źródła: webupd8.org, live.gnome.org]
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety