Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

poniedziałek, 31 maja 2010

OLPC będzie tabletem z Androidem

Autor: , 11:29, poniedziałek, 31 maja 2010


Dziecko z poprzednim prototypem OLPC
Nazwa One Laptop Per Child przestaje być już zasadna. Organizacja, która zajmowała się przygotowywaniem bardzo tanich laptopów dla dzieci z biedniejszych państw, stwierdziła w końcu, że tańsza będzie produkcja tabletów.

Także wykorzystanie Windowsa było chybionym pomysłem, dlatego obecne plany uwzględniają wdrożenie na nowych urządzeniach rozchwytywanego ostatnio Androida.

Za tabletami przemawia bardzo wiele. Przede wszystkim są tańsze i prostsze w wykonaniu. Można sobie tylko wyobrażać ile Apple musi zarabiać na każdym iPadzie, którego średnia cena wynosi obecnie około 3 tysiące złotych (zapewne też dzięki wysokim kursom euro i dolara). No właśnie, już wiecie czemu Apple niedawno wyprzedziło Microsoft pod względem wartości rynkowej.

Wracając jednak do samego projektu, wyraźnie widać, że nastał złoty czas dla Androida. Znajduje on zastosowanie we wszystkich niezbyt wyrafinowanych konstrukcjach na sprzęcie o średniej wydajności. Również sami programiści projektu OLPC zwracają uwagę, że jednym z elementów, które sprawiły, że zdecydowano się na Androida było zbyt duże użycie zasobów pod kontrolą Windowsa. Podobnie byłoby z pełnoprawnymi dystrybucjami Linuksa, które po uruchomieniu kompletnych środowisk graficznych zwykle także nie sprzyjają niewielkim urządzeniom.

Co ciekawe, niedawno zapytano Canonical, czy planuje stworzyć remiks swojego systemu dla smartfonów. Oczywiście zaprzeczono takim planom, jednak Jono Bacon stwierdził, że nie powinien to być skomplikowany proces i jeśli tylko ktoś ma ochotę, może na własną rękę przygotować wydanie Ubuntu na wzór Androida. Obserwując niesamowity sukces tej platformy trochę dziwi opieszałość Canonical w tej sprawie, ale kto wie - może Ubuntu Light będzie tym, czego oczekują producenci tabletów?

źródło: phandroid.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety