piątek, 21 maja 2010

Parole Media Player - odtworzy DVD nawet z pliku ISO

Autor: Adrian Nowak, 11:00, piątek, 21 maja 2010


Ostatnio na potęgę tworzy się prostych odtwarzaczy multimedialnych, takich jak chociażby GNOME Media Player. Przyglądając się z daleka można by właściwie powiedzieć, że nic nie wnoszą one do krajobrazu linuksowego podwórka, jednak jest to mylny obraz.

Najciekawsze jest, że każda z tych prostych aplikacji cechuje się czymś wyjątkowym, czasem nawet funkcją, którą nie może się pochwalić rozwijany od lat kombajn multimedialny.

Parole Media Player jest odtwarzaczem stworzonym z myślą o Xfce i opartym o GStreamera, jednak z racji podobnych bibliotek, nie ma najmniejszego problemu z uruchomieniem go także w GNOME. Jak na aplikacje z Xfce przystało, uruchamia się nawet nieco szybciej od konkurencyjnych narzędzi i co istotne, już teraz posiada właściwie wszystkie niezbędne funkcje playera multimediów.

W samych ustawieniach zaskoczył mnie fakt dodania edytora szczegółowych ustawień obrazu (jasność, kontrast itp.), który do tej pory był zarezerwowany głównie dla aplikacji pokroju VLC czy MPlayera. Całość sprawdza się bardzo dobrze i nie wpływa zupełnie na obciążenie procesora podczas wyświetlania filmów.

Skoro mowa o wyświetlaniu, ciekawą funkcją o jakiej pomyśleli deweloperzy Parole jest możliwość odtwarzania filmów bezpośrednio z obrazów ISO wcześniej przygotowanych płyt. To wbrew pozorom bardzo użyteczna właściwość, która zwalnia nas z konieczności ripowania dysków optycznych, by przechowywać je w jednym pliku a do tego zyskujemy oczywiście na jakości.

Do pełni szczęścia brakuje mi jedynie niszowej skądinąd funkcji odtwarzania materiałów bezpośrednio z archiwów. Jest to także dość popularny sposób przenoszenia wysokiej jakości multimediów na mniej pojemnych nośnikach.

Parole Media Player można wgrać w Ubuntu 10.04 wykonując w konsoli kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:ferramroberto/linuxfreedomlucid
sudo apt-get update
sudo apt-get install parole -y

Bądź też pobierając wyłącznie paczkę Deb dla Ubuntu 32-bit albo 64-bit.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety