Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

poniedziałek, 31 maja 2010

Polskie blogi o Linuksie, które dopiero startują

Autor: , 09:00, poniedziałek, 31 maja 2010


Pamiętam bardzo dobrze, gdy kilka lat temu zaczynałem pisać na tym blogu o ciekawostkach dotyczących Linuksa. Po kilku miesiącach wspomniałem gdzieś, że moim marzeniem jest mieć kiedyś 300 czytelników dziennie. Teraz, gdy UbuCentrum.net jest jednym z największych blogów technologicznych w Polsce, pomyślałem, że warto zwrócić uwagę na kilka stron, które może nigdy nie wybiją się do takiego poziomu, ale właśnie w tym tkwi ich siła.

Duże strony, głównie tworzone przez wieloosobowe zespoły często cechują się pewnym wymuszaniem treści. Ja pomimo tego, że piszę dość dużo, zawsze naturalnie się przed tym broniłem. Myślę, że po części wynika to z wrodzonej chęci dzielenia się ciekawostkami, którą ma chyba każdy człowiek. Taka chęć jest widoczna także wśród autorów poniższych blogów.


Konqiklub

Sumiennie prowadzony już od kilku miesięcy blog traktujący głównie o KDE i nowościach w projektach dotyczących tego środowiska.

Myślę, że kojarzycie tą stronę, gdyż czasem wpisy z tego bloga pojawiały się także na UbuCentrum.net.
Ubuntu-Pomoc

Napisać o tym blogu, że dopiero startuje to minimalna przesada. Jest już w sieci od bardzo dawna i praktycznie codziennie serwuje użyteczne porady.

Kiedyś rozmawiałem z jego twórcą, który powiedział mi, że nie chce popularności dla swojej strony - mam nadzieję, że kłamał.Ubuntux

Strona, która powstała w niedawno otwartym Xlinux.pl i szybko wypełnia się ciekawymi wpisami dotyczącymi jedynej słusznej dystrybucji Linuksa ;)

Autor prowadzi także wersję serwisu na własnym serwerze, gdzie znajdują się dodatkowe atrakcje.
kkszysiu's thoughts

Blog Krzysztofa Klinikowskiego, który bardzo aktywnie uczestniczy w rozwijaniu linuksowych komunikatorów, szczególnie pod kątem obsługi polskiego protokołu Gadu-Gadu. Bez wątpienia dzięki niemu wielu użytkownikom rozmawia się o wiele wygodniej.
ArchCenter

Kolejny blog znajomych, co dość dobrze widać już po domenie. Czemu "center" a nie "centrum"? :)

Wewnątrz głównie porady dotyczące lubianego ostatnio Arch Linux okraszone przejrzystym layoutem witryny.
Centrum24

Znów znajoma domena, jednak tym razem nie mam pewności co do jej pochodzenia.

Informacje na temat wszystkich najpopularniejszych dystrybucji a także co jakiś czas porcja newsów.

GreenLinux

Jeden z najlepiej wyglądających blogów w zestawieniu.

Linux dla zielonych, więc w treści znajdziemy głównie porady dotyczące Ubuntu a także informacje o wydaniach nowych wersji popularnych narzędzi.
ABC Ubuntu

Blog nastawiony głównie na porady.

Bez zbędnego przynudzania, zwięzłe instrukcje na temat instalacji nowych narzędzi, choć nie zabrakło także informacji o szkoleniach, czy ważnych wydarzeniach w świecie Linuksa.

oLinux

Krótka i fajna nazwa, bloga o Linuksie.

Na stronie znajdziemy przede wszystkim informacje o nowościach ze świata Linuksa, choć od czasu do czasu może się tam także pojawić felieton.
TheCamels

Kolegów z TheCamels także trudno nazwać początkującymi, ale z racji szkoleń jakie prowadzą, warto śledzić bloga na którym znajdziemy przede wszystkim informacje o wydaniach nowych dystrybucji. Nawet tych bardzo niszowych.

Qkiz

Dzisiejsze zestawienie zamyka blog Qkiza, który niezmiennie przypomina mi ten zastosowany przez Phoronix.

Treść również podobna, głównie nastawiona na porady i wnikliwe przeglądy popularnych aplikacji.

Powyższa lista z pewnością nie wyczerpuje całego świata linuksowych blogów i z góry przepraszam wszystkich, którzy nie znaleźli się na liście powyżej. To nie ostatnie tego typu zestawienie, więc każdy, kto ciekawie pisze o Open Source będzie miał swoje pięć minut w kolejnych wpisach.

Zachęcam tym razem do autopromocji. Jeśli prowadzisz ciekawą stronę o Linuksie, daj znać na adres news@ubucentrum.net, będzie mi wygodniej zebrać interesujące witryny do kolejnych zestawień (proszę, nie spamujcie w komentarzach).
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety