Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

niedziela, 30 maja 2010

Propozycje wyglądu Elementary OS

Autor: , 09:00, niedziela, 30 maja 2010


Twórca motywu Elementary nie ukrywa, że jego ulubionym artystą jest założyciel Apple, Steve Jobs. Inspirację Mac OS X widać na każdym kroku i nikt nie czuje się z tym niekomfortowo.

Nawet Jono Bacon z Canonical stwierdził, że zwyczajnie dobre rozwiązania są bardzo często wykorzystywane w wielu projektach i nie ma co nad tym dłużej dywagować.

Kwestię inspiracji produktami Apple poruszono przy okazji wprowadzania GNOME Global Menu do Ubuntu Netbook Edition. Menu globalne to pasek z listą narzędzi wyświetlany na panelu GNOME zamiast w oknie aplikacji, dzięki czemu udaje się zaoszczędzić kilka cennych milimetrów na niewielkim ekranie netbooka. Okna w przenośnej edycji Ubuntu zyskały także przyciski w dekoracji okna po lewej stronie, a niedawno domyślnie również dok Unity - wyglądający niemal identycznie jak ten z Mac OS X.

Kontrola ustawień PulseAudio bezpośrednio z poziomu doku narzędziowego
Wspominam o tym, bo jeśli Ubuntu ma częściowo czerpać z Elementary (na razie tylko jeśli chodzi o Nautilusa), dalsze porównania będą nieuniknione. Zanim jednak dojdziemy do czegoś konstruktywnego, przyjrzymy się, co proponuje nam DanRabit.

Pierwszy z mockupów widoczny we wpisie to oczywiście kolejna propozycja modyfikacji Nautilusa. Obecnie po zaznaczeniu pliku, użytkownik nie otrzymuje  właściwie żadnych informacji na temat tego, co może z nim zrobić i w jakim programie. Szczegółowe informacje uzyskujemy dopiero po wywołaniu menu kontekstowego. Trzeba uczciwie przyznać, że Nautilus już teraz dość odstaje od standardów jeśli chodzi o przeglądarki plików. Jest to jedno z najważniejszych narzędzi w systemie i deweloperów będzie czekało sporo pracy, aby uczynić je tak bogatym w funkcje jak u konkurencji. Miejmy tylko nadzieję, że przy tym uda się zachować szybkość działania.

Obecnie można wgrać Nautilusa Elementary w Ubuntu wykonując poniższe polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:am-monkeyd/nautilus-elementary-ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
nautilus -q

Pomysł twórcy Elementary na aplet sterowania głośnością
Nie jest to jednak jego najnowsza wersja, za to nie powinno być z nią problemów dotyczących stabilności. Zmienia się przede wszystkim lewy sidebar i pasek nawigacyjny. Do ideału ze screenów niestety jeszcze bardzo wiele brakuje.

Inne koncepcje dotyczą najogólniej ujmując - sterowania dźwiękiem. Podstawowy problem jaki się pojawia to, czy stosować regulację głośności w aplikacji, a może przygotować do tego celu specjalny aplet w którym wszystkie ustawienia byłyby w jednym miejscu? Twórca Elementary stosuje tutaj zupełnie inne podejście niż Canonical. Widoczne jest bardzo wyraźnie, że stawia na jeszcze większą prostotę i minimalizm. Wygląda to świetnie na mockupach, ale czy rzeczywiście będzie tak wygodne? Sam aplet regulacji głośności podoba mi się tylko połowicznie. Nie sądzę, żeby potrzebne były ustawienia głośności dla każdej aplikacji z osobna. Jeśli już, takie funkcje znacznie lepiej sprawdzą się w miejscu dawnych przycisków sterowania oknami w obramowaniu.

Najważniejsze są chyba słowa twórcy Elementary, który w jednym z komentarzy na swoim profilu napisał:

Pracuję już teraz z Kenem [Ken Drachnik, Landscape Manager w Canonical - przyp. red.] nad paroma rzeczami, więc Lucid +1 będzie "wymiatał" ;)

[oryg. - I'm working with Ken already on a few things :) Lucid +1 will be kick ass ;)]

Przyznam na koniec, że cieszy mnie, iż nad wyglądem Ubuntu pracuje ktoś, kogo pulpit wygląda tak:blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety