Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

niedziela, 30 maja 2010

Przegląd ciekawych apletów dla Ubuntu

Autor: , 15:44, niedziela, 30 maja 2010


Aplet Talika
Puste panele są rzadkością w linuksowych pulpitach, zatem warto przyjrzeć się temu, co ciekawego można na nich umieścić. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny element systemu, gdyż nierzadko pozwala podnieść poziom wygody korzystania z pulpitu.

Talika

Na pierwszy ogień aplet Talika, który wyświetla listę okien na pasku w sposób bardzo podobny do tego z Windows 7. Niedawno pojawiła się w nim także funkcja podglądu i grupowania otwartych aplikacji, co jeszcze bardziej zbliża całość do windowsowego pierwowzoru.

Panflute

Aplet muzyczny Panflute
Dla osób, które dużo słuchają muzyki, aplet wręcz obowiązkowy. Współpracuje z wieloma popularnymi aplikacjami i umożliwia sterowanie nimi z poziomu paska systemowego.  Podobne rozwiązanie planuje Canonical, jednak przyciski sterowania mają być w nim widoczne dopiero po kliknięciu apletu, co jest sporym minusem. Równie dobrze można przecież kliknąć w ikonkę aplikacji w trayu systemowym (dopóki w ogóle mamy traya ;)).

Panflute można wgrać w Ubuntu wykonując polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:kuliniew/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install panflute-applet
killall gnome-panel


Radio Tray

Powiadomienie  o odtwarzanej stacji w Radio Tray
Co prawda, Radio Tray to nie aplet, jednak pozostając w kręgach muzycznych, warto wspomnieć o tej aplikacji. Wyświetla ona w obszarze powiadomień proste powiadomienia, a sama służy do odtwarzania wybranych wcześniej stacji radiowych.

Jest naprawdę przydatna, jeśli słuchamy jedynie kilku stacji radiowych i chcemy mieć do nich szybki dostęp. W tym zadaniu sprawuje się znacznie lepiej niż kombajny takie jak Amarok czy Rhythmbox.

GnoMenu i MintMenu

GnoMenu z domyślnym motywem
Równie popularnymi apletami są różnego rodzaju menu. MintMenu z Linux Mint jest zdecydowanie najbardziej rozbudowanym z nich.

GnoMenu ma za to inną istotną cechę - bardzo dobrze obsługuje motywy. Jeśli ktoś zmienia wygląd swojego GNOME na wzór Windowsa czy KDE, GnoMenu będzie wręcz niezbędne.

GnoMenu można zainstalować wykonując kolejno polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:gnomenu-team/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnomenu


Caffeine

Ustawienia Caffeine
Przerwa na kawę (czy inny trunek ;)) zwykle wymusza aktywację wygaszacza po pewnym czasie bezczynności.

Niestety nie wszystkie aplikacje odtwarzające wideo, potrafią poinformować system o tym, że pomimo iż nie ruszamy myszą, cały czas pracujemy. Jeśli czytasz, albo na przykład grasz w Quake Live, bądź robisz cokolwiek innego i nie chcesz szybko pozbyć się na pewien czas wygaszacza - jest to dodatek dla Ciebie.

Caffeine można wgrać w Ubuntu wykonując kolejno polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:caffeine-developers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install caffeine


PulseAudio Volume Control

Kontrola głośności poszczególnych aplikacji
Nazwa mówi sama za siebie. Dzięki PulseAudio możemy niezależnie kontrolować głośność poszczególnych aplikacji. Podobną funkcję planuje opisywany przeze mnie niedawno twórca motywu Elementary.

Dopóki możliwość wyciszenia danego programu nie pojawi się bezpośrednio w dekoracji okna, jest to całkiem niezłe rozwiązanie. PulseAudio Volume Control można pobrać ze strony projektu (działają paczki dla starszych wydań Ubuntu).

To tylko niektóre z wielu dostępnych w GNOME apletów, jednak myślę, że udało mi się wymienić te najważniejsze. Jeśli znacie jakieś ciekawe bez których nie możecie się obejść, nie zapomnijcie o nich napisać w komentarzach :)
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety