wtorek, 25 maja 2010

Puppy Linux 5.0 po raz pierwszy na bazie Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 15:00, wtorek, 25 maja 2010


Puppy Linux to lekka dystrybucja (obraz płyty zajmuje jedynie 128 MB), przeznaczona raczej dla posiadaczy słabszych maszyn, bądź osób, które chcą na niewielkiej powierzchni płyty zgromadzić wiele użytecznych narzędzi.

Zadziwiające jest, że na tych stu megabajtach mieści się nie tylko sam pulpit ale dziesiątki aplikacji, właściwie do wszystkich najpopularniejszych operacji jakie wykonujemy z systemem.

Puppy Linux jako menedżer pakietów wykorzystuje Puppy Package Manager (PPM) wprowadzony w 2008 roku, który zdaniem deweloperów pozwala tworzyć remiksy takie jak Licud Pyppy na bazie bardzo różnych dystrybucji, włączając w to na przykład Debiana, Ubuntu, Archa, czy Slackware.

Poza nową dystrybucją bazową, którą jest obecnie Ubuntu, twórcy projektu wdrożyli ciekawe rozwiązanie nazwane Quickpet. Jego zadaniem jest wygodne doinstalowanie używanych przez nas często narzędzi, które nie znalazły się na płycie z systemem. Całość przypomina bardzo Centrum Oprogramowania Ubuntu, jednak jest wykonane znacznie prościej:

Puppy Linux 5 jest prostą dystrybucją jedynie z pozoru. Tak na prawdę jest równie skomplikowany co Ubuntu, czy Fedora a do tego domyślnie zawiera jeszcze więcej oprogramowania. Dołączone narzędzia są oczywiście wyłącznie w wersjach minimalistycznych, jak to jest chociażby w przypadku Inkscape.

Najnowsza wersja przynosi przede wszystkim poprawki związane z wyświetlaniem grafiki oraz prostą konfigurację sieci. Myślę, że jest to dystrybucja przeznaczona przede wszystkim dla osób poszukujących szybkości w swoim środowisku. Chociaż o efektach 3D możemy zapomnieć to z Puppy Linux 5 pracuje się bardzo przyjemnie.

Obraz ISO płyty: Puppy Linux 5.0

więcej informacji: bkhome.org
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety