środa, 26 maja 2010

Reżyser "Kryminalnych", "M jak Miłość", czy "Na dobre i na złe" wykorzystuje na co dzień Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 14:09, środa, 26 maja 2010


Są ludzie, których zwyczajnie nie da się określić jednym zdaniem. Do takich z pewnością należy Piotr Wereśniak, który ma na swoim koncie między innymi scenariusz do kultowego filmu Kiler, czy reżyserię produkcji "Stacja", "Nie kłam, kochanie" a także wielu odcinków znanych seriali, jak chociażby Złotopolscy, Na dobre i na złe, Kryminalni, M jak Miłość, Agentki i Barwy szczęścia.

Do naszej loży honorowej dołącza jednak z innego powodu. Od lat korzysta z OpenOffice, ma wgrane na kilku komputerach Ubuntu, używa Androida, no i jest czytelnikiem UbuCentrum.net :)

Zapytałem Piotra o powód takiego, a nie innego doboru oprogramowania. Oto co mi napisał:
OpenOffice ma kilka zalet, które lubię. Jest po polsku, posiada wsparcie dla języka polskiego, jest stabilny, solidny i można na nim polegać. Ja w każdym razie nigdy się na tym sofcie nie zawiodłem.

Piszę na nim większe formy - scenariusze i powieści. Do mniejszych tekstów (wpisów na bloga) używam prostszych narzędzi. Bez trudu stworzyłem sobie szablon do pisania scenariuszy filmowych, przypisałem poszczególne style do skrótów klawiszowych i wszystko działa. Żadnej wpadki, żadnej awarii, nigdy. To ważne jak się długo pracuje nad dużym tekstem.

Nie bez znaczenia jest otwarty format plików, możliwość bezpośredniego zapisywania do PDF i cała masa innych przydatnych funkcji. Powrotu do kosztownych i zawodnych produktów firmy z Redmond już sobie nie wyobrażam. Praca autora jest zbyt odpowiedzialna, by powierzać ją niepewnemu softowi.

Nie potrafię sobie wyobrazić lepszej reklamy dla OpenOffice.org i Wolnego Oprogramowania. To nic wielkiego korzystać z Linuksa, jednak miło jest czasem oglądając film czy serial, mieć świadomość, że powstał z użyciem lubianych i wykorzystywanych przez nas narzędzi.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety