Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

niedziela, 30 maja 2010

Super szybki Linux Mint 9 LXDE RC dostępny

Autor: , 12:00, niedziela, 30 maja 2010


Linux Mint 9 "Isadora" LXDE
Jedni użytkownicy cenią sobie wygląd, inni wygodę, a chyba większość lubi, gdy te cechy połączone są z szybkością działania systemu. Między innymi z tego powodu, praktycznie wszystkie najpopularniejsze dystrybucje są wydawane także w wersji z ultralekkim pulpitem LXDE.

Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć najnowszej wersji Linux Mint 9 "Isadora". Dziewiąte wydanie bazuje na Lubuntu 10.04 (także wyposażonym w LXDE), oraz jądrze Linux z gałęzi 2.6.32.

Z innych ważnych pakietów, Mint LXDE oferuje Openbox 3.4.10, LXSession 0.4.3, a także serwer Xorg w wersji 1.7.5. Jak wspominają sami twórcy:

Staraliśmy się, aby to wydanie było odpowiednie dla starszego sprzętu, ale także w sytuacjach, gdy prędkość działania jest najważniejszym parametrem.

Przeglądarka plików PCManFM2
Z racji nowego środowiska graficznego, wymieniono również część pakietów użytkowych, między innymi menedżer plików, którym domyślnie jest teraz PCManFM2. Zrezygnowano także z ekranu logowania GDM na rzecz LXDM. Obecnie jest to już właściwie standard, stosowany między innymi w Ubuntu i Fedorze.

W odróżnieniu od Ubuntu 10.04, nowy Linux Mint posiada zainstalowany domyślnie popularny odtwarzacz VLC, a także własnościowe kodeki umożliwiające odtwarzanie zamkniętych formatów od razu po instalacji systemu, bądź uruchomieniu go w trybie Live CD.

Poza zamianami wynikającymi z nowego środowiska, reszta narzędzi pozostała bez zmian, włączając w to Backup Tool, czy Software Manager. Cała dystrybucja, podobnie jak główne wydanie, posiada trzyletnie wsparcie techniczne.

Myślę, że Linux Mint 9 z LXDE może być ciekawą propozycją dla osób szukających szybkiej dystrybucji działającej w trybie Live CD, która pozwoli bez konieczności dodatkowych operacji cieszyć się muzyką, filmami, czy Flashem w przeglądarce. Ubuntu na tym polu niestety przegrywa, ale za to dzięki swojej polityce, nikt nie musi się obawiać tworzenia remiksów tego systemu, niezależnie od polityki poszczególnych państw.

Trzeba zauważyć, że Linux Mint 9 LXDE jest jeszcze w fazie testowej, a pobrać możemy jedynie wersję RC, czyli osławionego kandydata do wydania finalnego. Obraz płyty (tylko w wersji 32-bitowej) znajdziemy na stronach twórców.

źródło: linuxmint.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety