niedziela, 2 maja 2010

Twórca Apple broni otwartości oprogramowania?

Autor: Adrian Nowak, 09:15, niedziela, 2 maja 2010


Steve Jobs znów dał o sobie znać wywołując burzę jakiej dawno nie było wśród internautów. W swoim wpisie skrytykował Adobe nie tyle za samego Flasha, co model jego rozwoju.

Pisał o zamkniętych standardach, monopolu jednej firmy, oprogramowaniu, które jest kontrolowane wyłącznie przez producenta. W takim podejściu nie różniłby się właściwie zbyt wiele od znanych open source'owych działaczy, gdyby nie jeden mały szczegół.

Firma Jobsa sama działa zupełnie tak samo jak Adobe. Internauci, także wraz z fanami Adobe, zgodnie przyznają, że jak nigdy wcześniej, tekst kipi hipokryzją.

Na myśl przychodzi proste pytanie. Czemu głowa Apple pisze takie rzeczy, podczas gdy prowadzi firmę, która produkuje zamknięty system, wyłącznie dla własnego sprzętu, udostępnia swoje internetowe sklepy jedynie w niektórych państwach, jest właściwie całkowicie "closed source"?

Na myśl przychodzi przede wszystkim słowo "Android". Obserwatorzy z TheRegister prorokują, że celem następnego ataku będzie właśnie system operacyjny od Google. Trzeba zaznaczyć, że cała sytuacja niezwykle zbiega się z momentem wdrożenia właśnie do nowej wersji Androida 2.2 zarówno Adobe Flash jak i środowiska AIR.

Trudno się dziwić postawie Google, którego wiele serwisów opartych jest właśnie o Flasha. Wspomnieć można chociażby YouTube, jednak chyba znacznie istotniejsze są reklamy, bardzo często wykorzystujące do działania technologię Adobe.

Sam również nie jestem największym fanem Flasha, jednak wolałbym widzieć większe zróżnicowanie i "rozkład sił" na rynku informatycznym. Nie chodzi bynajmniej jak zwykle o samo Apple. Pomysł "dokopania Google" szybko podchwycił już także Microsoft, zaciekle wspierając od teraz HTML 5.

Trochę szkoda, że rynek w tak ważnej sprawie znów się dzieli, a co gorsze nie chodzi o wybór lepszego standardu tylko o wieczne rozgrywki z konkurencją.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety