czwartek, 6 maja 2010

Ubuntu 10.10 bez GNOME Shell, ale z RGBA

Autor: Adrian Nowak, 13:36, czwartek, 6 maja 2010


Mark Shuttleworth zdradził nieco informacji na temat Ubuntu 10.10 o nazwie kodowej Maverick Meerkat, która zostanie wydana za pół roku. Dyskutując o tak odległym wydaniu właściwie nigdy nie można mówić o dokładnych informacjach.

Czasem zdarzało się nawet, że przez te kilka miesięcy wizja Canonical ewoluowała i ostatecznie finalny produkt był inny od pierwotnie planowanego. Warto jednak przyjrzeć się obecnemu stanowisku fundatora Ubuntu.

Jedną z najistotniejszych informacji, która budziła od jakiegoś czasu wiele pytań, jest brak domyślnie zainstalowanego GNOME Shell. Teoretycznie pół roku nowy pulpit powinien być już bardzo dopracowany, jednak wygląda na to, że Canonical nie chce się rozdrabniać i woli się skupić na dalszym okiełznywaniu GNOME. O niektórych planach możecie przeczytać w tym wpisie.

Jednocześnie po raz pierwszy w Ubuntu 10.10, włączone ma być wsparcie dla przeźroczystości RGBA, która zwana Aero dla Linuksa, daje na prawdę świetne efekty wizualne i praktycznie nie obciąża sprzętu.

Mark Shuttleworth wypowiedział się także na temat proponowanego przez użytkowników menu, pozwalającego na dostosowanie podczas instalacji programów z których chcemy korzystać. Niestety raczej nie mamy co na nie liczyć, gdyż według twórcy Ubuntu, początkujący użytkownicy i tak nie wiedzą z czego chcą skorzystać a bardziej zaawansowanym takie dodatki są niepotrzebne, gdyż i tak szybko dostosują pulpit do swoich potrzeb.

Dodatkowo na chwilę obecną nie ma planów domyślnego wspierania przez Ubuntu formatu Blu-ray (z podobnych względów co innych własnościowych formatów). Zapytano także o możliwość dołączenia do Ubuntu nowej wersji Nautilusa Elementary, jednak Mark jeszcze nie miał z nim za wiele do czynienia, jednak generuje on bardzo duże zainteresowanie.

Kompletną rozmowę Marka Shuttlewortha można znaleźć tutaj (ang).

źródło: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety