sobota, 29 maja 2010

Ustaw domyślnie szyfrowane wyszukiwanie (SSL) w Google dla Chromium i Firefoksa

Autor: Adrian Nowak, 11:00, sobota, 29 maja 2010


Logo Google SSL
Niedawno pisałem o trym jak wyszukiwać w sieci nie pozostawiając śladów, po tym jak Google udostępniło funkcję szyfrowania wyszukiwarki. Pomimo, że i tak stosunkowo łatwo potencjalny haker może się domyślić jakich słów kluczowych użyliśmy obserwując odwiedzone przez nas strony, nie można przecież winić za to Google.

Wpisane słowa mimo wszystko zostają tajne, a jeśli z wyników wyszukiwania przejdziemy na stronę również obsługującą protokół SSL, nasza historia przeglądanych witryn będzie naprawdę trudna do odgadnięcia. Problem jaki się jednak pojawia to wygoda wyszukiwania z Google po SSL, a raczej jej brak. Aby choć trochę podnieść poziom prywatności przeglądania w sieci, pokażę jak ustawić szyfrowane połączenie z wyszukiwarką jako domyślne.

Chromium i Google Chrome

W przeglądarce od Google będziemy musieli ustawić nowy domyślny silnik wyszukiwania. W tym celu przechodzimy do menu Opcje (karta "Podstawy"), a następnie obok pola domyślna wyszukiwarka klikamy Zarządzaj.

Tam dodajemy nową wyszukiwarkę o parametrach:

Nazwa: Google SSL (można ustawić inną)
Słowo kluczowe: google
Adres URL: https://www.google.com/search?q=%s

Po zastosowaniu zmian, ustawiamy w poprzednim oknie nowy silnik jako domyślny. Od tej pory po wpisaniu nieznanego hasła w pasek adresu, Chrome użyje szyfrowanej wersji Google.

Firefox

W Firefoksie czeka nas już mniej zabawy, gdyż posłużymy się prostym dodatkiem do wyszukiwarki. Google SSL Search zwyczajnie dodaje nowy silnik do paska wyszukiwarek znajdującego się w prawym górnym rogu Liska.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety