wtorek, 25 maja 2010

Użytkownicy Linuksa najhojniejsi

Autor: Adrian Nowak, 13:00, wtorek, 25 maja 2010


Linux jest w zdecydowanej mniejszości jeśli chodzi o liczbę użytkowników systemu na tak zwanych "dekstopach", jednak nie jest to bynajmniej równoznaczne z faktem, że nie opłaca się tworzyć gier dla tej platformy.

O tym, że jest dokładnie odwrotnie przekonali się niedawno organizatorzy akcji Humble Indie Bundle, która polegała na możliwości zakupu pięciu niszowych gier indie za dowolną cenę. Istotny jest przy tym fakt, że część sumy przekazywana była na wsparcie dwóch organizacji charytatywnych.

Efekty były bardzo zaskakujące. Pomimo najmniejszego udziału Linuksa w runku szacuje się na około 1%, to własnie użytkownicy Pingwinka wygenerowali około 25% zysków.

Łącznie udało się zebrać 1 273 593 dolarów, co znacznie przerosło nawet najśmielsze oczekiwania, biorąc pod uwagę, że sprzedawano jedynie kilka mało znanych gier. Na cele charytatywne zdecydowano się przekazać 30.85% zarobków, czyli 392 947 dolarów. Po odliczeniu tej sumy, akcja Humble Indie Bundle okazała się wielkim sukcesem i dowodem na to, że czasem warto zaufać graczom.

Ciekawe jak takie doświadczenia odbiją się na przyszłych sklepach z oprogramowaniem, które będą wbudowane w dystrybucje linuksowe. Może w tym przypadku też deweloperzy zdecydują się na pewną dowolność w opłatach, zależną od zadowolenia użytkowników?
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety