piątek, 21 maja 2010

WebM - wreszcie YouTube w HD bez "przycinania" w Linuksie! Przetestuj w nowym Chromium

Autor: Adrian Nowak, 09:00, piątek, 21 maja 2010


Szczerze mówiąc, już jakiś czas temu liczyłem, że Google wybawi nas w swojej dystrybucji Linuksa od Flasha, który sprawiał problemy głównie przy odtwarzaniu wideo w wysokiej rozdzielczości. Niedawna premiera WebM potwierdziła te zamiary, a najwięcej skorzystają na nich dotychczasowi użytkownicy Linuksa.

Już teraz można pobrać testową wersję Chromium z zaimplementowaną obsługą wspomnianego formatu. Wystarczy wykonać w konsoli kolejno polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:chromium-daily/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install chromium-browser -y

Jak wspomniałem przy okazji ostatniego wpisu, jedynie niektóre materiały są obecnie kodowane do formatu WebM, jednak można ograniczyć wyniki wyszukiwania wyłącznie do takich filmików. Wystarczy dodać parametr &webm=1 w pasku adresu przeglądarki podczas wyszukiwania. Przykładowy link dla hasła Google.

Przyznam, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony efektami i chyba coraz mnie argumentów przemawia za tym, by w takich miejscach używać Flasha. Wygoda, która do niedawna była głównym argumentem przemawiającym za wtyczką Adobe, jak widać nie ma już racji bytu, gdyż całość odbywa się (a właściwie dopiero będzie) bez wiedzy, czy integracji ze strony użytkowników.

Ostatecznie użytkownicy Ubuntu i wielu innych dystrybucji mogą zyskać bardzo wiele na premierze Chrome OS, bazującego przecież na Debianie. To jest właśnie chyba w świecie Linuksa najlepsze, że konkurencja jest jedynie teorią a rozwój jednego wydania jest tak naprawdę krokiem na przód dla wszystkich dystrybucji.

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety