wtorek, 4 maja 2010

Window Indicators, czyli aplety zamiast przycisków + Ankieta

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 4 maja 2010


Wędrujące w obramowaniu okna przyciski wywołały ostatnio sporo szumu, jednak projektanci interfejsu uciszają już krzyki z tłumu prezentując koncepcje nowego rozwiązania. Czy warto było wpływać na przyzwyczajenia użytkowników?

Aplety zamiast przycisków

Pomysł na zagospodarowanie przestrzeni w prawej górnej części obramowania okna jest prosty - wrzućmy tam aplety podobne do tych znajdujących się na panelu w GNOME. Będzie to oczywiście po raz kolejny wymagało od programistów specjalnego przemodelowania aplikacji do współpracy z nowymi funkcjami.

Niedługo renderowaniem obramowań mają się także zająć same poszczególne aplikacje a nie menedżer okien jak to miało miejsce do tej pory. To jednak również wróży początkowo bardzo duży chaos, gdyż jak nie trudno się domyślić, twórcy aplikacji nie zawsze mają ochotę na czas dopisywać do nich nowe własności.

Mark Shuttleworth poucza deweloperów Kadu

Co ciekawe, jeden z polskich użytkowników zwrócił nawet uwagę na brak odpowiednich funkcji w Kadu dotyczących obecnego już jakiś czas Indicator Aplet. mark Shuttleworth zwyczajnie zlecił skierować się w tej sprawie do deweloperów Kadu i zapewne podobnie będzie ze wszystkimi innymi aplikacjami, których deweloperzy nie garną się do tego typu nowości.

O czym właściwie będą powiadamiały nowe aplety? Zasady będą bardzo podobne jak w przypadku panelu GNOME. Ikonki będą domyślnie szare a proponowanymi powiadomieniami będą na przykład stan online/offilne, paski postępu, "koszyk" wyświetlający ilość zakupionych przedmiotów, czy kontrolę głośności poszczególnego okna.

W edycji Ubuntu przeznaczonej dla netbooków niedawno domyślnie dodano GNOME Global Menu, zatem idąc za ciosem również wspomniane Window Indicators będą integrowały się z panelami po maksymalizacji (widoczne na drugim obrazku).

Jest lepiej?

Na chwilę obecną wygląda na to, że Canonical wie co robi. Największe zadanie leży jednak po stronie programistów poszczególnych aplikacji. Czy zechcą implementować nowe funkcje bez których do tej pory całkiem nieźle sobie radzili?

Zapraszam do prostej ankiety:więcej informacji: markshuttleworth.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety