poniedziałek, 24 maja 2010

Wyszukuj w sieci nie pozostawiając śladów

Autor: Adrian Nowak, 13:00, poniedziałek, 24 maja 2010


Google w wyniku konsekwencji udostępniło także usługę wyszukiwania z wykorzystaniem protokołu SSL używanego do niejawnego przesyłania danych w sieci.

Oczywiście nie jest ona zastosowana domyślnie, gdyż znacznie bardziej obciąża serwer niż nieszyfrowane połączenie. Między innymi z tego powodu wiele kont pocztowych w dużych polskich serwisach, czy protokołów (przez litość nie wspomnę o Gadu-Gadu) domyślnie nie korzysta z szyfrowania ze względu na zwiększone koszty.

To, że domyślnie takiego szyfrowania nie ma nie oznacza jednak, że nie możemy go włączyć i tak na przykład ostatnio wyszukiwarka Google jest dostępna w z włączonym szyfrowaniem pod adresem https://www.google.com. Znacznie utrudni to przechwytywanie zapytań oraz ukryje je dla stron, które odwiedzimy przechodząc z wyników wyszukiwania.

Co prawda dyrektor generalny Google Eric Schmidt mawiał "jeśli robisz w sieci coś co chcesz ukryć, może lepiej wcale tego nie robić". Jak się jednak okazało kilka miesięcy później, sam nakłonił pracowników Google do usunięcia bloga swojej kochanki z serwisu Blogger.com. Taka argumentacja braku prywatności jest więc mocno naciągana.

Inną witryną umożliwiającą wyszukiwanie z użyciem SSL jest StartPage.com, jednak jakość wyników wyszukiwania odbiega znacznie od Google.

Obecnie nie ma prostego sposobu na ustawienie tego typu wyszukiwania jako domyślne. Można zmienić stronę startową, jednak tracimy wtedy pasek z najpopularniejszymi usługami wyświetlany zawsze na górze standardowej strony głównej.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety