środa, 23 czerwca 2010

Łączenie apletów ma też swoje dobre strony

Autor: Adrian Nowak, 19:37, środa, 23 czerwca 2010


Aplet zarządzania energią. Fot: OMG Ubuntu/Sean W
Niedawno pisałem o proponowanym aplecie zarządzania dźwiękiem, który ze względu na swoją budowę, prawdopodobnie będzie niewygodny w obsłudze. Nie zawsze jednak musi tak być jeśli chodzi o dodatki do panelu i tutaj na dobry przykład trafiłem niedawno. Widoczny po prawej aplet do zarządzania energią, to nic innego jak połączenie znanych już wcześniej prostych rozwiązań skondensowanych w jednym aplecie.

Myślę, że użytkownicy komputerów przenośnych dobrze znają narzędzie, które umożliwia wygodne skalowanie częstotliwości taktowania procesora. Równie przydatny i zawsze obecny na moim panelu jest aplet do szybkiej korekcji podświetlania matrycy. Z informacji o stanie baterii co prawda już nie korzystam, bo obecnie wytrzymując jedynie kilka minut, spełnia główne funkcję UPS-a.

Dodawanie wszystkich wspomnianych elementów do panelu jest zwyczajnie niewygodne i oczywiście zajmuje wiele miejsca. W tym przypadku ich połączenie może się okazać strzałem w dziesiątkę, bo są to lekkie skrypty, które nie wymagają wywoływania całych aplikacji, jak to było w przypadku apletu do sterowania dźwiękiem.

Zauważyłem też ostatnio, że użytkownicy podchodzą z dużą dozą zaufania do propozycji Canonical. Tak jest przynajmniej w przypadku tych mniej radykalnych nowości, a krótki cykl wydawniczy sprzyja adoptowaniu nowości krok po kroku, zamiast jednorazowej rewolucji. Ostatnio jednak największe wysiłki zostały skierowane w stronę remiksów systemu przeznaczonych dla urządzeń przenośnych, które widocznie są obecnie największą szansą Ubuntu na popularyzację wśród użytkowników nowych komputerów.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety