czwartek, 10 czerwca 2010

Aptitude wypada z Ubuntu 10.10, apt-get górą

Autor: Adrian Nowak, 12:32, czwartek, 10 czerwca 2010


Aptitude uruchomione w konsoli Ubuntu
Znów spore zaskoczenie zafundowało nam Canonical, które z testowej wersji Ubuntu 10.10 usunęło Aptitude - znany front-end systemu zarządzania pakietami APT. Nakładka ta miała oddane grono fanów, które wielokrotnie udowadniało wyższość właśnie tej aplikacji nad konkurencyjnym apt-get.

Co jeszcze ciekawsze, cała sytuacja następuję po tym jak do wyższości Aptitude nad apt-get przychylili się także deweloperzy Debiana, którzy zalecali właśnie tą nakładkę na APT-a.

Pomysł pozbycia się Aptitude z Ubuntu nie jest jednak nowy, gdyż dołączanie do systemu dwóch narzędzi do tego samego celu nie jest po myśli deweloperów żadnego systemu operacyjnego. Kilka wydań temu udało się jednak ocalić Aptitude ze względu na niewielką ilość miejsca jaką zajmuje na płycie. Okazuje się jednak, że te 10-15 MB jest cenniejsze niż wcześniej przypuszczano.

To i tak ciekawe, jak Ubuntu niezmiennie udaje się zmieścić na jednej płycie CD, podczas gdy Windows czy Mac OS już dawno przeniosły się na nośniki o pojemności jednej lub nawet kilku płyt DVD. Co jakiś czas płacimy jednak za to cenę, żegnając się chociażby z GIMP-em, czy teraz z Aptitude. Oba narzędzia będą oczywiście wciąż dostępne do prostej instalacji z repozytorium.źródła: webupd8.orgmanishtech, lists.ubuntu.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety