Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

czwartek, 3 czerwca 2010

Bespin - styl z obłoków [KDE]

Autor: , 14:00, czwartek, 3 czerwca 2010


Bespin - motyw Noir
Bespin to bardzo oryginalny styl Qt, który jest zaprzeczeniem opinii, jakoby KDE SC byłoby tylko lśniące, błękitne i cukierkowe. Jednocześnie jest stylem rzadko używanym przez fanów KDE, którzy wolą się chwalić na zrzutach ekranowych popularniejszym Oxygenem (chociaż styl wyszedł spod ręki tych samych twórców).

Jak napisałem wcześniej, jest to bardzo oryginalny styl i choć wielu może mu zarzucić wzorowanie się na OSX. Posiada też zupełnie odmienny od Oxygena, monochromatyczny zestaw kolorów i zaokrąglonych widgetów.

Autorem wpisu jest GregKoval. Korekta AN.

Żeby cokolwiek zrobić z Bespinem w Kubuntu, należy go najpierw zainstalować:

sudo apt-get install kde-style-bespin
Wraz ze stylem zainstaluje się także pakiet kwin-style-bespin, będący jego dekoratorem okien. Po tej operacji otrzymamy możliwość przełączenia się na ten styl w ustawieniach systemowych. Także tam znajdziemy menedżera potrzebnego do zmiany jego konfiguracji i już na pierwszy rzut oka przekonamy się, że możliwości modyfikacji tego stylu są bardzo duże.

Moja konfiguracja Bespina
Jeśli nie mamy ochoty na konfigurację, a chcemy przetestować różne ustawienia Bespina, możemy skorzystać z bogatej oferty modyfikacji innych użytkowników prezentujących swoje dzieła na KDE-look.org (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę motywu). Konfiguracje zapisane są w specjalnych plikach tekstowych, którym przed ściągnięciem musimy nadać rozszerzenie .bespin, (przynajmniej w przypadku Firefoksa). Ścieżkę do zapisanego pliku należy podać w menedżerze konfiguracji za pomocą przycisku import. Po chwili powinniśmy mieć załadowany temat na liście.

Tematy dostarczane są z własnym zestawem kolorów jednak możemy dokonać ich modyfikacji za pomocą menedżera konfiguracji kolorów w ustawieniach systemowych. Jeśli wymyślimy naprawdę ciekawy motyw możemy go zaprezentować na KDE-look.org.

Motywy Leo-like
Jak już wspomniałem, Bespin lubi szare i monochromatyczne kolory (albo raczej jego użytkownicy je lubią). Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż takie kolory nadają przejrzystości interfejsowi, o czym świadczą chociażby pozytywne opinie dotyczące nowych ikon tacki systemowej KDE SC 4.5. I właśnie ikony także stanowią o tym stylu. Zestaw grafik Oxygena i ich kolorystyka po prostu zazwyczaj gryzą się z tym stylem, dlatego powstało wiele paczek utrzymanych w tonacji dwóch kolorów, bądź tylko czarnego. Bardzo dobrze komponują się one ze stylem i nadają mu bardzo specyficzny i oryginalny klimat.

Innym ciekawym dodatkiem do stylu jest X-bar (plasma-widget-xbar). Działający tylko w obecności Bespina widget Plasmy jest podobny do opisywanego przeze mnie we wcześniejszym poście Menubar (plasma-widget-menubar), którego zadaniem jest przeniesienie paska menu programów KDE na panel.

 Aplet działa bardzo dobrze i stabilnie w porównaniu do swojego, testowego jeszcze, odpowiednika jednak i on nie ustrzegł się kilku wad. Z oczywistych względów widget powinien być umieszczony na górnym panelu, jednak jest on bardzo czuły na brak ilości miejsca i potrafi wypychać inne widgety umieszczone na tym samym panelu poza zasięg widoczności. Wadą Bespina i X-bara jest brak współpracy z aplikacjami innymi niż natywne dla KDE, więc tu musimy zadowolić się tylko podobnym zestawem kolorów.

Mam nadzieję, że tym krótkim wpisem zachęciłem do przyjrzenia się bliżej temu stylowi i niektórzy użytkownicy twierdzący, że KDE jest zbyt cukierkowe, zmienią zdanie jak widząc efekty jakie można uzyskać wykorzystując Bespin. Motywem do napisania tego artykułu był pewien pomysł w mojej głowie, czy nie zasugerować tego stylu chłopcom z Canonical jako natywnrgo dla przyszłej wersji Kubuntu. Skoro Ubuntu zmierza wyglądem do OSX, Bespin byłby ciekawym rozwiązaniem dla KDE-lubnej wersji tego systemu.

Tipsy (dawno nie było):
  • Nazwa Bespin inspirowana jest planetą i Miastem w Chmurach, leżącej na Zewnętrznych Rubieżach, gdzie Dart Vader powiedział Lukowi Skywalkerowi, że jest jego ojcem :)
  • Nuno Pinheiro zapowiedział, że pracuje nad nową wersją Oxygena i nowym stylem Qt dla niego, w którym niektóre elementy będą podobne do Bespina.

Tagi: , , ,

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety