wtorek, 22 czerwca 2010

Btrfs gotowe do testów w Ubuntu 10.10

Autor: Adrian Nowak, 10:59, wtorek, 22 czerwca 2010


Seagate Barracuda, Fot: Andres Rueda
Sytem plików Btrfs już od jakiegoś czasu zapowiadany jest jako następca dla obecnego od niedawna w Ubuntu ext4.

Colin Watson z Canonical zapowiedział, że nowe rozwiązanie jest już częściowo wdrożone w Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat. Do współpracy z Btrfs przystosowano między innymi bootloader Grub2, jednak bynajmniej nie oznacza to, że całość nadaje się już do pracy na maszynach roboczych.

Zaimplementowane w instalatorze wsparcie dla Btrfs pozwoli na szybsze wyszukiwanie błędów przez większe grono użytkowników testowej wersji Ubuntu 10.10. Przy odrobinie szczęścia może uda się na tyle dobrze go przetestować, że znajdzie się domyślnie w finalnym wydaniu planowanym październik.

Przypomnę, że Btrfs to system plików, który został zaprojektowany dla komputerów przyszłości i jest w stanie zaadresować aż 16 eksabajtów (16 384 petabajtów) w stosunku do "tylko" 1024 petabajtów z którymi radzi sobie domyślne obecnie ext4.

Jedną z jego licznych zalet jest bezpieczeństwo zapewniane przez szereg funkcji, między innymi automatycznego tworzenia sum kontrolnych danych i metadanych, które podczas korzystania z macierzy mogą być automatycznie naprawiane. Inną ważną funkcją tego systemu plików jest copy on write. Najprościej mówiąc, podczas zapisywania zmian w pliku, czy kopiowania struktur danych, zmiany w metadanych są aktualizowane dopiero po poprawnym zakończeniu tej operacji. Chroni to przed uszkodzeniem danych w sytuacji przerwania zapisu i umożliwia dotarcie do plików sprzed awarii.

źródło: lists.ubuntu.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety