czwartek, 24 czerwca 2010

Btrfs równie szybki co ext4 w pierwszych testach na Ubuntu 10.10

Autor: Adrian Nowak, 20:01, czwartek, 24 czerwca 2010


Btrfs nada nowej prędkości Ubuntu?

Fot: Felix Triller

System plików Btrfs sponsorowany głównie przez Oracle, gościł do tej pory jedynie w Fedorze, która w pełni zastosowała go w remiksie MeeGo. Od niedawna testowa implementacja Btrfs znalazła się w instalatorze Ubuntu 10.10 Alternate CD, zatem zgodnie ze starym zwyczajem, serwis Phoronix swoim zestawem testowym zbadał jego prędkość.

Wyniki są nie tyle zaskakujące, co wskazują na finalizację prac optymalizacyjnych nowego systemu plików.

Chyba nikt poważny nie mógł przypuszczać, iż Intel i Nokia w swoim systemie operacyjnym dopuszczą niesprawną i bardzo słabo działającą metodę przechowywania plików na dysku. Mimo wszystko, obecnie szanse na wdrożenie go domyślnie w kolejnym wydaniu Ubuntu są znikome. Głośno mówi się raczej o wersji 11.04, bądź nawet 11.10. Oczywiście jest to bardzo rozważne podejście, szczególnie, że nie ma powodów do pośpiechu. Zalety Btrfs wyłaniają się głównie w niecodziennych sytuacjach.

Znając specyfikację już wcześniej, wiemy, iż głównymi zaletami nowego systemu zarządzania danymi są bezpieczeństwo i skalowalność. Dzięki funkcji copy on write, znacznie spada prawdopodobieństwo uszkodzenia pliku w trakcie zapisu. W odróżnieniu od ext4, dane są nadpisywane dopiero po poprawnym zakończeniu edycji, więc na przykład awaria prądu w trakcie zapisu nie wpłynie na strukturę danych. Duża skalowalność pozwala natomiast zaadresować aż 16 eksabajtów (16 384 petabajtów) w stosunku do "tylko" 1024 petabajtów z którymi radzi sobie domyślne obecnie ext4. Czy kolejnym atrybutem Btrfs będzie szybkość?

Wiele wskazuje na to, że tak. Jak wspomniałem wcześniej, serwis Phoronix przeprowadził badanie z wykorzystaniem Ubuntu 10.10 "Maverick Meerkat" wyposażonego obecnie w jądro Linux 2.6.35-4-generic i686, GNOME 2.30.0, Serwer X.Org 1.8.2 RC1, oraz dwa systemy plików: Btrfs oraz ext4. Wyniki większości testów obu technologii były do siebie bardzo zbliżone, jedynie podczas włączonej w Btrfs kompresji, szale przechylały się właśnie na stronę tego rozwiązania.

Takie wyniki wskazują jednoznacznie wielki postęp jakiego dokonali deweloperzy Btrfs na przestrzeni nie tyle ostatnich lat, co wręcz miesięcy. Canonical kładzie bardzo duży nacisk na przysposobienie nowego systemu plików do współpracy z Ubuntu, a obserwując konkurencyjne dystrybucje, które już teraz świetnie sobie z tym radzą, nie można mieć wątpliwości, iż jest to pozytywny krok.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety