piątek, 11 czerwca 2010

Canonical oficjalnie udostępni swój wariant Ubuntu dla tabletów zimą 2011

Autor: Adrian Nowak, 12:07, piątek, 11 czerwca 2010


iPad z Ubuntu? Czemu nie! Fot: Muylinux.com
Już od pewnego czasu mogliśmy się tego spodziewać. Canonical nigdy nie lubiło się bezczynnie przyglądać konkurencji na rynku systemów operacyjnych i nie inaczej jest tym razem.

Chris Kenyon z Canonical zapowiedział, że pierwsze wydanie Ubuntu zoptymalizowanego pod kątem tabletów pojawi się dopiero zimą 2011 roku. Do tego czasu deweloperzy będą pracowali nad stworzeniem lekkiego środowiska, które będzie można wygodnie sterować za pomocą ekranu dotykowego.

Największy nacisk ma być położony właśnie na dostępność często używanych elementów, możemy więc liczyć na ekran startowy podobny do tego, który zaserwowała nam Nokia i Intel w MeeGo. Na razie nie ujawniono żadnych innych istotnych szczegółów dotyczących samego wyglądu.

Całość ma się opierać o Ubuntu 10.10 (zwanego też Ubuntu 3x10), więc z pewnością obecnie powstają jedynie plany przyszłych nowości. Z jednej strony to naturalne, że Canonical chce mieć swój udział na rynku tabletów, z drugiej jednak dziwi fakt, że za to zadanie zabiera się tak późno.

Co jak co, ale w tej branży pierwszeństwo liczy się szczególnie. Wystarczy spojrzeć chociażby na powodzenie Windowsa...

Interesujący jest także fakt, że wspomniano o systemie dla telefonów, którego wypiera się Canonical. Niedawno Jono Bacon wspominał, że jeśli ktoś chce mieć Ubuntu na telefonie, powinien sam zrobić sobie remix. Oczywiście nie ma nawet wątpliwości, że z takiego telefonu nie dałoby się nawet dzwonić. Chris Kenyon zaznaczył natomiast, że telefony komórkowe to:

Gęsto zaludniona przestrzeń, z dużą ilością mocnych graczy.

Czy inaczej jest jednak w przypadku tabletów? Tam także konkurencji nie brakuje, choć najczęściej system jest tu traktowany nieco po macoszemu, szczególnie w przypadku tańszych urządzeń. Już za kilka miesięcy okaże się czy Android od Google, Meego od Intela i Nokii oraz iOS od Apple, to konkurencja z którą Ubuntu sobie poradzi.

źródło: infoworld.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety