Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

czwartek, 3 czerwca 2010

Cardapio - alternatywne menu dla Ubuntu

Autor: , 16:30, czwartek, 3 czerwca 2010


Cardapio uruchomione w Ubuntu
Jedną z pierwszych nowości jaką przygotowali twórcy dystrybucji Linux Mint było własnie menu, które w domyślnym GNOME nie jest najwygodniejsze. Mnie brakuje w nim przede wszystkim wyszukiwarki, jednak jak pokazują inne projekty - można do niego dodać o wiele więcej.

Cardapio to najciekawszy obok GnoMenu aplet, który z powodzeniem może zastąpić domyślne w Ubuntu menu startowe.

W odróżnieniu do swojego konkurenta, nie obsługuje motywów, jednak jest znacznie szybszy od GnoMenu. Poza szybkim dostępem do skrótów, Cardapio współpracuje także z aplikacją Tracker, zatem (jeśli Tracker jest zainstalowany) w polu wyszukiwania znajdziemy nie tylko aplikacje, lecz pliki, które zostały zindeksowane.

W przypadku wszystkich alternatywnych menu, boli mnie tylko jeden element. Podział na programy, miejsca i system jest niesamowicie wygodny. Jeśli chcę otworzyć szybko któryś z popularnych folderów, przekopywanie się przez skróty programów nie ma najmniejszego sensu. Myślę, że w tym przypadku, oszczędność miejsca nie rekompensuje obniżonej funkcjonalności i wygody rozwiązania.

Cardapio można zainstalować łatwo wykonując poniższe polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:tvst-hotmail/cardapio
sudo apt-get update
sudo apt-get install python-keybinder cardapio

Niestety nie obeszło się bez drobnych niedociągnięć. Domyślnie ze względu na ustawienia GNOME, Cardapio nie wyświetla z lewej strony ikonki, przez co wygląda nie najlepiej. Można ją aktywować poleceniem:

gconftool-2 --type Boolean --set /desktop/gnome/interface/menus_have_icons true
Więcej na ten temat ikon w GNOME pisałem niedawno, i o dziwo aż 85% użytkowników jest za domyślnie włączonymi grafikami wyświetlanymi w menu.

Cardipio możemy wywoływać także skrótem klawiszowym Super+Spacja. Zmiany kombinacji możemy dokonać jedynie poprzez edycję pliku ~/.config/Cardapio/config.ini (w linijce "keybinding").

źródło: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety