czwartek, 24 czerwca 2010

Celtx, czyli wygodne tworzenie scenariuszy

Autor: Adrian Nowak, 12:52, czwartek, 24 czerwca 2010


Celtx jest bardzo konkretnym programem, bo służy do... pisania scenariuszy. Jeśli więc tworzysz amatorskie produkcje, lub zajmujesz się filmem na poważnie, aplikacja ta na pewno będzie Ci bardzo pomocna.

Narzędzie umożliwia tworzenie scenariuszy do konkretnych celów - filmu, teatru i innych. Ponadto można w nim budować swego rodzaju bazę danych filmu. Dodając aktorów, rekwizyty, a nawet pojedyczne efekty specjalne czy dźwiękowe, można potem bez problemu przypisać te elementy do konkretnej sceny, dzięki czemu wiemy kiedy, co jest potrzebne. Pozwala on nawet na tworzenie tzw. "sketch'y", czyli projektów ustawienia kamer, ich ruchu, ustawienia aktorów w danej scenie. Jak zobaczycie później, jest to program dla każdego, a jednocześnie nie ogranicza zaawansowanych "mistrzów filmu".

Autorem wpisu jest scenarzysta Adam Rak. Korekta AN.

Program jest dostępny w polskiej wersji oraz na wiele platform, między innymi Linuksa, dlatego pokażę instalację na tym systemie, oraz podstawy obsługi programu.

1) Na początek wchodzimy na stronę twórców programu i zakładki "download" pobieramy linuksową wersję narzędzia.

2) Po pobraniu, plik rozpakowujemy, najlepiej do katalogu domowego.

3) Nadajemy prawa do uruchamiania plikowi celtx i możemy już uruchomić program, klikając podwójnie w ten plik i wybierając Uruchom.

Jeśli dodatkowo chcemy mieć skrót do programu, to:

  • Klikamy prawym przyciskiem na pulpicie i wybieramy Utwórz aktywator,
  • Wpisujemy nazwę "Celtx", lub co chcemy,
  • W polu Polecenie, klikamy przycisk Przeglądaj i wybieramy wcześniej wspomniany plik celtx,
  • Na koniec klikamy OK i możemy się cieszyć skrótem do programu na pulpicie!
Pierwsze kroki z narzędziem

Pokażę teraz, jak rozpocząć pracę z programem na przykładowym scenariuszu. Otwieramy program, korzystając z utworzonego skrótu lub klikając w plik "celtx". Jak widzimy, jest wiele przykładowych szablonów, dostosowanych do konkretnych widowisk, my wybieramy "Film".

Okno główne programu Celtx
Po otwarciu się okna programu, od początku widzimy edytor, więc od razu zacznijmy.

Wpisujemy miejsce akcji, później będzie to także nazwa sceny - "PLENER. PRZED SKLEPEM."

Później wpisujemy co się dzieje, automatycznie formatowanie zmieniło nam się na "Akcja".

Następnie wybieramy "POSTAĆ" i piszemy kto mówi daną kwestię.

Potem możemy wpisać właściwą kwestię postaci, formatowanie automatycznie zmieniło nam się na "Dialog". Warto dodać, że można zmieniać bardzo szybko co chcemy napisać, albo już napisaliśmy i jednak jest to inny element scenariusza. Mianowicie korzystamy z kombinacji "Ctrl+[cyfra]", np. Ctrl+1 zmieni nam tekst na "Nagłówek", a Ctrl+4 na "Dialog".

Edytor scenariusza w Celtx
Gotowy scenariusz generuje się nam w zakładce "TypeSet/PDF", a w zakładce "Raporty" jest bardzo ciekawa funkcja, a mianowicie, możemy sobie wyświetlić tylko kwestie danego bohatera, albo danej sceny. Jest to bardzo pomocne, przy przygotowywaniu kopi scenariusza dla aktorów.

Program jak wspomniałem jest bardzo ciekawy, nie spośob opisywać wszystkich funkcji i zastosowań, więc zapraszam do odkrywania go samemu. Jeśli ktoś by miał jakiekolwiek trudności, czy to z samym programem, czy ze scenariuszem, to w internecie znajdzie mnóstwo informacji na ten temat.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety