poniedziałek, 28 czerwca 2010

Chromium OS na razie niezbyt szybki

Autor: Adrian Nowak, 21:12, poniedziałek, 28 czerwca 2010


Fot: Steve Nagata
Serwis DownloadSquad postanowił zbadać szybkość dostępnej dla programistów opensource'owej wersji Chrome OS. Podział w systemie Google wygląda identycznie jak w przypadku przeglądarek, zatem tylko źródła Chromium OS są udostępniane społeczności i deweloperom.

Chrome OS ma bazować na odchudzonej wersji Debiana, a zapowiadany czas uruchamiania ma się mieścić w przedziale kilku sekund. Lekkość i wygoda środowiska mają być największymi atutami w walce z Microsoftem, który nie najlepiej radzi sobie na netbookach, a ostatnio także rynek smartfonów wymyka mu się z rąk.

Oczywiście Google nie udostępnia gotowych kompilacji tak wczesnego wydania systemu użytkownikom, a własnoręczna kompilacja to zadanie na wiele mozolnych godzin. Niemniej jednak tam gdzie jest ciekawość, pojawiają się i chętni. Lee Mathews nagrał krótki film z bootowania systemu Google na netbooku Gateway LT21 z dyskiem SSD.Jak przyznaje sam autor, kilkadziesiąt sekund to znacznie więcej niż moglibyśmy oczekiwać biorąc pod uwagę wcześniejsze zapowiedzi. Szaleństwem byłoby jednak wydawanie wyroków i krytyka systemu, który ma zostać udostępniony dopiero za kilka miesięcy. Na razie możemy z tego wywnioskować jedno - problem optymalizacji czasu uruchamiania nie był jeszcze podjęty.

Samo wnętrze systemu nie różni się praktycznie wcale od wcześniejszych prezentacji, jednak nikt do tej pory nie zaprezentował działających efektów graficznych 3D. Tak jak w przypadku przeglądarek, Chromium OS i Chrome OS nie powinny się praktycznie niczym różnić od strony interfejsu.

Google śpieszy się jak może, by zdążyć do grudnia na kiedy to planowana jest premiera platformy, jednak w międzyczasie konkurencja na rynku netbooków poważnie się zagęszcza. Do tej pory większość producentów skupia się jednak głównie na innowacyjnym interfejsie, niż optymalizacji pod kątem cloud computingu. Starcie za kilka miesięcy będzie niezwykle ciekawe.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety