poniedziałek, 21 czerwca 2010

Czemu platforma Samsung Bada jest warta zainteresowania

Autor: Adrian Nowak, 14:40, poniedziałek, 21 czerwca 2010


Wydawać by się mogło, że platform opartych o Linuksa jest całe mnóstwo, jednak tak naprawdę, tylko kilka z nich ma szansę na zaistnienie w świadomości użytkowników. Androidowi już się udało, natomiast z racji tego, że niedawno byłem na konferencji Samsunga, postaram się sprawdzić, czy podobnie może być z Bada.

Jeszcze dwa lata temu wydawało się, że nic nie jest w stanie nadwyrężyć hegemonii Apple, które swoim telefonem szybko ogarnęło dużą część rynku smartfonów. Google na szczęście tym razem nie zaspało i wyszło ze swoim Androidem do producentów, którzy nie mieli ochoty, możliwości, bądź czasu na przygotowywanie własnego systemu.

Samsung chcąc się wcisnąć w rynek musi zaoferować coś nowego i rzeczywiście kilka pomysłów się pojawiło. Przede wszystkim Bada nie będzie skierowana wyłącznie do smartfonów. Jej odchudzona wersja (zapewne już bez Linuksa), będzie wykorzystywana na słabszych telefonach. Dodatkowo firma jednocześnie celuje w telewizory, tablety i inne urządzenia przenośne.

Samsung Apps

Tutaj przewagą w stosunku do konkurencji będzie przede wszystkim Samsung Apps, które ma być znacznie lepiej zorganizowane niż Android Market, a dostęp do niego uzyskamy nie tylko z urządzeń, ale także bezpośrednio z witryny Samsunga.

Ciekawostką jest tutaj natomiast proces certyfikacji, który w ma przebiegać wyjątkowo szybko (około tydzień). Najważniejsze jednak, że każda nadesłana aplikacja (przysyłanie jest darmowe), będzie sprawdzana przez jednego z kilkuset pracowników zatrudnionych do tego celu. Pomimo, że część testów wydajnościowych i tak prawdopodobnie będzie wykonywana przez komputery, i tak wydaje się to bardzo duże wyzwanie.

Multitasking, czy nie multitasking

Tutaj kwestia sporna, która przewinęła się już na kilku witrynach. Zarówno iPhone OS, jak też Android pozwalają na uruchamianie kilku aplikacji jednocześnie, podobnie jak to jest w przypadku komputera. Wszystkie one żyją własnym życiem i na ogół zasoby są im przydzielane po równo.

Pomysł Samsunga jest jednak nieco inny. Pełen multitasking obowiązuje jedynie wśród aplikacji, które są zainstalowane domyślnie w telefonie. W innym przypadku, jeśli wywołujemy jeden program, inne są automatycznie zamrażane. Co więcej, programy w tle mogą wykonywać niezaawansowane operacje, jednak pierwszeństwo ma wciąż ten z którego korzystamy.

Czy jest to multitasking? Teoretycznie tak i właściwie bardzo podoba mi się taki pomysł, chociaż niesie on ze sobą pewne ograniczenia. Nie można na przykład jednocześnie uruchomić dwóch źródeł dźwięku, czy pobierać danych w tle (chyba, że programami dołączonymi do systemu).

Zawsze to jakiś pomysł na ograniczenie zużycia energii, którego z pewnością nie ma obecnie konkurencja.

Konkurs z cennymi nagrodami

Nie da się ukryć, że właśnie ten element dla wielu jest decydujący. Nagrody są bardzo wartościowe, o czym pisałem niedawno (strona konkursu), jednak programiści będą musieli zaopatrzyć się w Windowsa, aby napisać aplikację, gdyż na rasie SDK udostępniono wyłącznie na tą platformę.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety