środa, 16 czerwca 2010

DarkTable - zaawansowana korekta zdjęć w ciekawym środowisku

Autor: Adrian Nowak, 15:58, środa, 16 czerwca 2010


Okno główne narzędzia DarkTable
Wydaje się, że edytorów grafiki dla Linuksa nie brakuje, jednak naprawdę dopracowanych aplikacji jest jak na lekarstwo. DarkTable pomimo wczesnej wersji rozwojowe, już teraz działa bardzo dobrze i co najważniejsze, oferuje bardzo dużo filtrów, które możemy nałożyć na nasze grafiki.

Od przycinania, obracania i skalowania, po korekcję linią krzywych, w programie możemy naprawdę niewielkim nakładem pracy zmienić nasze zdjęcie nie do poznania. Poszczególne wtyczki aktywujemy zaznaczając okienka na dole okna DarkTable, co pozwala dostosować interfejs do aktualnie wykonywanych operacji.

Twórcy zaznaczają ponadto, że dopóki nie zapiszemy obrazka, zmiany można nanosić i cofać bez utraty jakości źródłowej grafiki. Niestety ze względu na wspomnianą wcześniej bardzo wczesną wersję aplikacji, jest jeszcze kilka niedociągnięć, które z pewnością wkrótce znikną. Na szczególną uwagę zasługuje jednak ciemny interfejs, który sprawia, że zabawy z grafiką stają się czystą przyjemnością.

Aplikację wgramy wykonując w konsoli kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:pmjdebruijn/darktable-release
sudo apt-get update
sudo apt-get install darktable

W przyszłych wersjach deweloperzy zapowiadają między innymi integrację z serwisami internetowymi hostującymi grafiki, nowe pluginy, oraz prawdopodobnie wydanie skierowane dla Windowsa. Na razie DarkTable to jeszcze nie narzędzie dla profesjonalnych grafików, ale z pewnością dla ludzi, którzy lubią nieco pogrzebać w swoich zdjęciach przed komputerem.

więcej informacji: darktable.sourceforge.net
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety