niedziela, 13 czerwca 2010

Dostosuj funkcję automatycznego wstrzymania systemu z poziomu wygodnego apletu

Autor: Adrian Nowak, 15:00, niedziela, 13 czerwca 2010


Aplet wyłączania w GNOME
Czasem wygodne rozwiązania są na wyciągnięcie ręki, a jednak przez niewiedzę tracimy do nich dostęp. Tak jest w przypadku "apletu wyłączania", który pomimo, że znajduje się domyślnie w Ubuntu, jest rzadko wykorzystywany.

Właściwie służy on nie tylko do blokowania automatycznego wstrzymywania systemu, ale jak określają to twórcy "powstrzymania menedżera zasilania". Oglądając film w mało popularnej aplikacji, czy na przykład obserwując postęp pobierania plików, nie musimy się martwić, że komputer sam się wyłączy.

O ile w przypadku monitorów CRT, wygaszacze ekranu i późniejsze wstrzymywanie systemu miało jakiś sens, tak w erze płaskich wyświetlaczy LCD nie musimy się martwić o wypalenie się poszczególnych pixeli, a co najwyżej o ich zablokowanie. Aplet dodajemy standardowo, klikając prawym przyciskiem myszy na wybrany z paneli, następnie wybieramy "Dodaj do panelu.." po czym wskazujemy Aplet wyłączania.

Warto także przy okazji wspomnieć o aplecie Caffeine, który jest nieco bardziej rozbudowany. Z jego pomocą ustawimy nawet aplikacje, których uruchomienie będzie za każdym razem blokowało menedżera zasilania. Dla osób bardziej, które lubią polegać na automatycznych rozwiązaniach polecam raczej ten drugi aplet. Instrukcję jego instalacji opisałem już jakiś czas temu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety