niedziela, 13 czerwca 2010

Elementary zaktualizowane do wersji 1.2.1

Autor: Adrian Nowak, 12:00, niedziela, 13 czerwca 2010


Elementary GTK w Ubuntu 10.04
Elementary powoli się rozwija i choć już trudno zauważyć większe zmiany, cały czas poprawiane są drobne błędy. W praktyce może to oznaczać, że zbliżamy się do pierwszego wydania Elementary OS.

Jeśli wierzyć plotkom, Elementary OS będzie oparte o Ubuntu, z którego twórcami współpracuje zresztą autor motywu Elementary. Wiele osób twierdzi, że wygląd Mac OS X jest właściwie niedościgniony i wszelkie próby jego kopiowania do innych systemów są z góry skazane na niepowodzenie. Prawda jest jednak taka, że technicznie dałoby się przenieść praktycznie wszystkie rozwiązania z systemu Apple do Pingwinka, co zresztą powoli możemy obserwować.

Inna sprawa, to czy takie działanie ma sens. Twórcy zarówno domyślnego motywu w Ubuntu 10.04 jak i Elementary wypierają się kopiowania czegokolwiek z Mac OS X, a szary motyw kolorystyczny - no cóż, zwyczajnie wygląda dobrze. Jeszcze jakiś czas temu byłem nastawiony do Elementary znacznie lepiej, jednak teraz wyraźnie widać, że tak naprawdę starania deweloperów mogą nie przynieść oczekiwanych skutków.

Na przykładzie Nautilusa widać, że zmodyfikowane aplikacje raczej nie zyskują nowych funkcji, a najczęściej jest wręcz odwrotnie. Tylko czekam na uproszczenie jeszcze Firefoksa, paneli GNOME i OpenOffice. Przecież w zbyt dużej liczbie funkcji początkujący od razu się pogubią.

Może trochę zbyt mocno przekolorowałem, ale trzeba obiektywnie spojrzeć na Elementary i zapytać - co nowego zyskało to środowisko poza eleganckim motywem i czy rzeczywiście to tak duży rozwój?

Działania Canonical znacznie bardziej mi się podobają, bo chociaż widać pewną inspirację Mac OS, to właśnie ta firma tworzy dla Linuksa nowe narzędzia (nie wszystkie idealne) zamiast okrajać to, co już zostało wcześniej zrobione.

Podobnie jak poprzednio, nową wersję Elementary można wgrać z repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:elementaryart/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install elementary-theme gtk2-engines-equinox
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety