sobota, 19 czerwca 2010

Europejska komisarz zapowiada walkę z zamkniętymi technologiami

Autor: Adrian Nowak, 18:42, sobota, 19 czerwca 2010


Neelie Kores, Fot: World Economic Forum
Znana ze swojej sympatii do Wolnego Oprogramowania, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes, po raz kolejny zapowiedziała krucjatę skierowaną przeciwko zamkniętemu oprogramowaniu.

Według niej, bez przedsięwzięcia radykalnych działań "możemy popaść w niewolę zamkniętej technologii na dekady".

Od kiedy Nelie Kores objęła stanowisko komisarz europejski ds. agendy cyfrowej w urzędującej Komisji Europejskiej, jej wpływy znacznie wzrosły. Obecnie jest najważniejszą osobą odpowiedzialną za regulacje dotyczące technologii informacji w Unii Europejskiej.

Na ostatniej konferencji Open Forum Europe, dobitnie stwierdziła, iż "państwa, które wybierają zamknięte oprogramowanie zamiast otwartego powinny wskazać tego wyraźne przyczyny". Dodała także, iż "marnowanie publicznych pieniędzy nie może mieć dłużej miejsca" a wybór między otwartym i zamkniętym oprogramowaniem określiła następująco:

Jedną rzecz możesz pobrać z internetu i dowolnie implementować u siebie, bez żadnych ograniczeń, natomiast inną musisz kupić, a do tego jest ona obłożona szeregiem praw autorskich i płatności do których musisz się dostosować - wybór między nimi jest oczywisty

Nie wyjaśniono w jaki sposób Neelie Kores chce w krótkim czasie przygotować otwarte oprogramowanie, które byłoby dostosowane do pracy w urzędach. Wiele jednak można zrobić, wykorzystując chociażby otwarte pakiety biurowe z którymi radzi sobie na przykład żandarmeria we Francji. Może motywacją będą także kary za niesubordynację, które poprzez europejską komisarz spłynęły jakiś czas temu na Microsoft.

źródło: linuxjournal.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety