sobota, 26 czerwca 2010

Google może usunąć zdalnie aplikację z Androida. Jak zresztą Apple z iPhone'a i inni więksi producenci

Autor: Adrian Nowak, 13:01, sobota, 26 czerwca 2010


Znowu szok. Po niezwykle zabójczym trojanie na Linuksa, kolejna trauma związana z mobilnym wydaniem systemu.

Google ogłosiło niedawno, iż skasowało zdalnie z telefonów dwie aplikacje, których deweloper wycofał je z Android Market.
Oficjalny powód: były bezużyteczne. Nieoficjalny: Google is evil.

Twórcy Androida napisali na swojej stronie ponadto, że był to swego rodzaju test, który mają nadzieje nie będzie się musiał powtórzyć. Na wszelki wypadek pozostawiają sobie jednak furtkę, która w przypadku zagrożenia, pozwoli zdalnie usunąć niebezpieczne oprogramowanie z telefonów klientów.

No i się zaczęło. Jak to, usuwać coś zdalnie, bez wiedzy użytkownika? No nie tak do końca bez wiedzy. Google zaznaczyło, iż każda taka operacja jest poprzedzona odpowiednimi monitami wyświetlającymi się w telefonie, zatem nie ma mowy o niedoinformowaniu, czy kasowaniu czegoś po cichu. To jednak niektórym nie wystarcza, bo skoro trudno o większe wady Androida, trzeba rozdmuchać chociaż to.

Zapomina się też przy okazji, że podobne rozwiązania nie od dziś stosuje Apple, które obecnie posiada zdecydowaną przewagę nad Google jeśli chodzi o sprzedaż mobilnych aplikacji. Nie ma więc co wielce przejmować, czy ubolewać nad programami, a także uprawnieniami jakie przypisał sobie gigant z Mountain View. Nie jest to nic szczególnego patrząc na rynek systemów operacyjnych dla telefonów.

źródło: android-developers [link przysłał Marek - dzięki!]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety