czwartek, 10 czerwca 2010

Instalacja nowego Firefoksa 4 w Ubuntu! Wspiera już WebM i HTML5

Autor: Adrian Nowak, 14:24, czwartek, 10 czerwca 2010


Testowy Firefox 3.7, który niedługo stanie się właściwie Firefoksem 4, zyskał ostatnio wsparcie dla popularnego formatu WebM, który ma umożliwić wydajne odtwarzanie wideo HD w sieci bez użycia Flasha.

Warto zauważyć, że wsparcie pojawia się w pierwszej kolejności w Linuksie i Mac OS, podczas gdy użytkownicy Windowsa najprawdopodobniej będą musieli jeszcze trochę zaczekać.

Niestety pomimo udostępnienia 64-bitowej wersji Firefoksa dla Linuksa już jakiś czas temu, najnowsze wydanie współpracuje jedynie z 32-bitowymi systemami.

Aby zainstalować Firefoksa 3.7 (aka 4.0) w Ubuntu, należy wykonać poniższe polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mozilla-daily/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install firefox-3.7

Dodatkowo wymaga on jeszcze biblioteki libvpx, która z niewiadomych przyczyn nie znalazła się w repozytorium Mozilla Daily PPA, więc musimy doinstalować ją osobno:

sudo add-apt-repository ppa:chromium-daily/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install libvpx0

Przykładowe wideo wykorzystujące WebM możecie zobaczyć na przykład tutaj. Jeśli chodzi o odczuwalną wydajność, z tego co zauważyłem, odtwarzanie wideo w HD na Firefoksie działa właściwie identycznie jak na Chromium, które opisywałem jakiś czas temu.

Jeszcze odnosząc się do Google Chrome, w Firefoksie znacznie rzadziej występują błędy związane z odtwarzaczem opartym o HTML5. W przeglądarce Google, oglądając na YouTube filmiki w słabej jakości, Flash jest właściwie niezastąpiony. Na razie obok rosnącej popularności Chrome, jeszcze więcej zyskuje Firefox, który bez większych rewolucji powoli się rozwija. Zobaczymy niedługo, jak premiera czwartej, okrągłej wersji Liska wpłynie na liczbę użytkowników.

źródła: webupd8.org, blog.pearce.org.nz
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety