niedziela, 6 czerwca 2010

Instalacja OpenOffice.org 3.2.1 w Ubuntu 10.04

Autor: Adrian Nowak, 09:00, niedziela, 6 czerwca 2010


Nowa wersja najpopularniejszego pakietu biurowego dla Linuksa pojawiła się na serwerach już kilka dni temu, jednak deweloperzy długo czekali z oficjalnym ogłoszeniem o premierze wydania 3.2.1.

Po raz pierwszy równocześnie z wydaniem w języku angielskim pojawiła się także spolszczona paczka z OpenOffice. Nie ma więc na co czekać, zabierzmy się za instalację.

Zanim zaczniemy cokolwiek instalować, najpierw konieczne jest całkowite usunięcie OpenOffice z dysku. Sprawdzałem kilka razy, czy rzeczywiście jest to konieczne, jednak bez pozbycia się wcześniejszych wersji, końcowy etap instalacji wypluwa błędy zależności.

Na początek więc (można też z poziomu Synaptica, jeśli ktoś woli)"

sudo apt-get remove openoffice*.*
sudo apt-get autoremove

Następnie pobieramy paczki, odpowiednio dla wydania i368 (32-bit_:

mkdir OOo && cd OOo && wget http://download.services.openoffice.org/files/localized/pl/3.2.1/OOo_3.2.1_Linux_x86_install-deb_pl.tar.gz
Bądź 64-bit:

mkdir OOo && cd OOo && wget http://download.services.openoffice.org/files/localized/pl/3.2.1/OOo_3.2.1_Linux_x86-64_install-deb_pl.tar.gz
OpenOffice to zestaw kilkunastu pakietów, zatem rozpakowujemy archiwum i wgrywamy paczki z podfolderów:

tar -zxvf *.tar.gz
cd OOO320_m18_native_packed-1_pl.9502/DEBS
sudo dpkg -i *.deb
cd desktop-integration
sudo dpkg -i *.deb

To tyle, w menu powinny się już znajdować skróty do najnowszych wersji aplikacji wchodzących w skład pakietu. Jeśli po wydaniu ostatniego polecenia pojawił się błąd zależności, oznacza to, że niedokładnie usunęliśmy starą wersję zestawu OpenOffice.

W wydaniu 3.2.1 nie znajdziemy nowych funkcji a jedynie poprawki, które mają po raz kolejny podnosić wydajność narzędzi, włączając w to na przykład szybkość uruchamiania. Załatano także wiele luk dotyczących bezpieczeństwa i ulepszono obsługę rozszerzeń.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety