niedziela, 20 czerwca 2010

Instalacja przeglądarki obrazów Shotwell - następcy F-Spot w Ubuntu 10.10

Autor: Adrian Nowak, 14:52, niedziela, 20 czerwca 2010


Shotwell 0.5 w Ubuntnu 10.04
W nowym Ubuntu 10.10 nie mogło się obejść bez kolejnych roszad w składzie oprogramowania. Co prawda decyzję o wymianie przeglądarki grafiki podjęto już jakiś czas temu, jednak nigdy nie było okazji do głębszych podsumowań.

Myślę, że wszyscy pamiętają usunięcie GIMP-a, kilka miesięcy temu. Jego zadanie "podstawowej edycji grafiki" przejął po tym F-Spot. Bawiąc się jednak teraz Shotwellem, widać wyraźnie, że narzędzie to ma się nijak nawet do podstawowej korekty zdjęć. Jeśli ma to być substytut GIMP-a, to chyba ktoś tu się przeliczył, albo deweloperów czeka jeszcze pośpieszne dodawanie nowych funkcji.

Wszystko wskazuje raczej na ten drugi wariant, na co może wskazywać chociażby zaimplementowana w najnowszej wersji testowej podstawowa obsługa cyfrowych negatywów RAW. Tymczasem skupmy się jednak na wersji stabilnej, która jest wyposażona w funkcje, których zwyczajnie oczekujemy od tego typu programów.

Wewnątrz znajdziemy przede wszystkim możliwość szybkiego przeglądania zbiorów zdjęć, poszeregowanych ze względu na datę powstania pliku, a także publikacji w popularnych serwisach społecznościowych i gromadzących fotografie.

Całość już teraz jest w pełni spolszczona, a paczki Shotwella są przygotowywane dla wszystkich popularniejszych dystrybucji. Sposób instalacji w mniej popularnych wydaniach znajdziemy na stronie twórców, natomiast w Ubuntu stabilną wersję programu można zainstalować wykonując kolejno:

sudo add-apt-repository ppa:yorba/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install shotwell


blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety