piątek, 25 czerwca 2010

Jak dbać o oczy oraz wyniki konkursu!

Autor: Adrian Nowak, 10:59, piątek, 25 czerwca 2010


Fot: darkpatator
Wreszcie udało mi się skompletować listę zwycięzców konkursu w którym do wygrania był zestaw Hyabak do dbania o zmęczone oczy. Łącznie zostawiliście 69 komentarzy, więc 10 zestawów daje dość duże prawdopodobieństwo wygranej.

Skoro jednak mamy niepowtarzalną okazję wspomnieć trochę o zdrowiu oczu, wyszukałem na ten temat kilka ciekawych informacji, które warto znać.

Sam zastanawiałem się, czy rzeczywiście ciemne motywy sprzyjają mniejszemu zmęczeniu oczu, skoro najczęściej strony internetowe, czy wnętrza okien i tak jest bardzo jasne. Tak duże kontrasty znów mogą stawiać pod znakiem zapytania przewagę ciemniejszych tematów graficznych.

Faktem jest jednak to, że bardzo istotne jest podświetlanie ekranu podczas pracy. Ważne, aby nie było one zbyt sile względem otoczenia. Najczęściej możemy tą wartość regulować w komputerze przenośnym, a podczas korzystania ze standardowego monitora w nocy, zwyczajnie lepiej zapalić światło w całym pokoju dla obniżenia różnic w jasności.

Gdy już zadbamy o jasność i kolory, warto wiedzieć, że ciągłe wpatrywanie się w płaską powierzchnię nie jest tym, do czego zostały przystosowane nasze oczy na przestrzeni stuleci. W różnych poradnikach możemy więc przeczytać o tym, iż dobrze jest na przykład spoglądać w dal co około 20 minut, chociaż pracując przed komputerem, trudno wyrobić sobie nawyk takich przerw.

Jeśli dostosowaliśmy już jasność, kolory oraz pamiętamy o przerwach, warto jeszcze odpowiednio przygotować sobie stanowisko pracy. Powszechnie znany jest fakt, iż klimatyzacja wysuszając powietrze, negatywnie wpływa na oczy. Możemy w takim przypadku posłużyć się na przykład kroplami, które są częścią nagrody w konkursie, bądź mimo wszystko często wietrzyć pomieszczenie. Innym ważnym czynnikiem jest ustawienie monitora, którego górna krawędź powinna się znajdować mniej więcej na poziomie naszych oczu.

Zwycięzcy konkursu

Wybór nie był łatwy, za to cieszę się, że tym razem nagród jest tak dużo. Pewnym elementem na który zwróciliście uwagę, był też niekreślony dokładnie czas trwania konkursu. Szczerze mówiąc na początku sam nie wiedziałem ile będzie trwał, lecz chciałem by każdy zainteresowany zdążył udzielić odpowiedzi. Po tygodniu nie pojawiały się już nowe wpisy, więc myślę, że jest to optymalny czas na przyszłość.

Oto lista wygranych:

1) Websterek
1. O oczy warto dbać z jednego ważnego powodu, biologia tak zaprojektowała ludzi że wzrok jest naszym nadrzędnym zmysłem. Ludzie są przede wszystkim wzrokowcami i to strata wzroku jest dla nich najbardziej dotkliwa. Wzrok analizuje swiat do okola nas w znacznie szerszym spektrum od pozostałych zmysłów, jest on naszym podstawowym czynnikiem określającym rzeczywistość. Warto też zaznaczyć że oko posiada nieco więcej połączeń z mózgiem niż pozostałe zmysły razem wzięte, przez co sama matka natura mówi - podstawowym zmysłem postrzegania świata jest nasz wzrok, nasze oczy.
2. BenQ DELTAeSPORTS.COM

2) Bleake
1. Żeby środowisko graficzne było nadal przydatne :P
2. Team nazywa się BenQ DELTAeSPORTS.COM

3) iket
1. W zeszłym roku wracając w nocy (niekoniecznie po prostej linii) przewróciłem się, po czym zebrała się grupka dziewczyn, gdzie dzięki dobremu wzrokowi nie przeoczyłem mojej obecnej narzeczonej.
2. BenQ DELTAeSPORTS.COM

4) nikim
1 : dobry wzrok jest jak nowa gierka , dobra grafika , piekne cienie , dopracowana super , ale jak nie bedziesz o niego dbał to zostaniesz skazany na granie w tibie .
2 : BenQ DELTAeSPORTS.COM

5) Sayane
1. Bo jeżeli zepsuję sobie wzrok, to nie będę mógł czytać tego świetnego bloga ani korzystać z mojego ulubionego linuxa ;-(
2. Benq Delta eSports.com

6) Hanka
odp. 1. Zobaczyć siebie na liście zwycięzców.. a potem minę kolegów z IT w pracy ;)
odp. 2. BenQ DELTAeSPORTS.COM

7) r9s
1. Warto dbać o oczy bo bez nich ciężko byłoby zrobić wiele rzeczy w tym korzystać z komputera i czytać ubucentrum :)
2. BenQ DELTAeSPORTS.COM

8) chiquita
ad1. dbać o nie trzeba, bo bez nich nie trafia się do celu; zresztą ja preferuję trójwymiar!
ad2. organizacja BenQ DELTAeSPORTS.COM

9) Burgund
1. Bo bez sprawnie funkcjonujących oczu instalacja Linuxa jest znacznie utrudniona
2. BenQ DELTAeSPORTS.COM (tak, skopiowałem odpowiedź pozostałych :P)

10) Maciek
1. Warto dbać o oczy żeby nie obudzić się następnego dnia obok nie tej dziewczyny :).
+ żeby można było wypatrzeć tą jedyną z tłumu
2. Delta benq esports

A teraz trochę formalności dla wygranych. Do każdego z powyższej listy powinien dziś dotrzeć mail ode mnie (adrian@ubucentrum.net) z prośbą o podanie adresu do wysyłki nagrody. Jeśli z jakiegoś powodu by nie dotarł, koniecznie napiszcie do mnie maila.

Wszyscy którym się tym razem nie udało, będą mieli jeszcze wiele szans na ciekawe nagrody w przyszłości.

"Hyabak - Ulga dla Twoich oczu"! Emocjonalnie czy racjonalnie każdy dostrzega, jak ważny jest
komfort widzenia. Dbanie o oczy powinno być naszą codziennością. Z życzeniami ulgi dla wszystkich zmęczonych i zapracowanych oczu - Hyabak

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety