sobota, 19 czerwca 2010

KDE poszukuje sponsorów w zamian za władzę

Autor: Adrian Nowak, 09:50, sobota, 19 czerwca 2010


Czasem użytkownicy narzekają na to, że pomimo otwartego modelu tworzenia oprogramowania, nie mają oni wpływu na ważne decyzje podejmowane w ulubionych projektach. Sam twórca Ubuntu wspomniał, że Linux nie rozwija się na zasadzie demokracji, choć wcale nie musi tak być.

Deweloperzy KDE są wspierani przez wiele dużych korporacji, w tym między innymi przez Nokię, jednak nadal bardzo istotnym elementem budżetu są pojedynczy darczyńcy. O ich portfele zabiega wiele organizacji, dlatego zwykle trzeba się wykazać dużą kreatywnością, aby przekonać do wsparcia konkretnego projektu. Tym razem twórcy KDE w zamian za pomoc finansową zaoferowali chyba najcenniejszą rzecz jaką posiadają - możliwość wpływania na ważne decyzje dotyczące środowiska.

Akcja Join The Game już teraz cieszy się dużą popularnością, bo za sumę 100 euro rocznie otrzymujemy wejściówki na walne zgromadzenie członków KDE Akademy. Niestety w praktyce całość nie wygląda już tak różowo i w pojedynkę nadal nie mamy prawa głosu. Otrzymujemy za to kwartalne sprawozdania na temat działalności KDE, oraz możemy uczestniczyć we wspomnianych zgromadzeniach członków KDE, gdzie zwykle proponowanych jest wiele nowych pomysłów dotyczących środowiska.

Czy to dużo? Z pewnością dla fanów KDE nie jest to ogromna suma. Jestem pewien, że wiele osób chętnie zapłaciłoby taką kwotę, aby uczestniczyć w zebraniach Canonical i dyskutować nad dalszym rozwojem dystrybucji.

[za: konqiklub]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety