wtorek, 22 czerwca 2010

Krita obsłuży pędzle z Photoshopa

Autor: Adrian Nowak, 11:59, wtorek, 22 czerwca 2010


Dzięki wsparciu sponsora edytor grafiki dla KDE szybko się rozwija...

Wystarczy rzut oka na narzędzie Krita, by zobaczyć, iż całość jest stylizowana na Photoshopa. Podobnie jest zresztą z GIMP-em, bo jeśli nie da się natywnie uruchomić całej aplikacji, deweloperzy starają się chociaż uchwycić najważniejsze funkcje.

Oczywiście do narzędzia Adobe jeszcze trochę brakuje, jednak twórcy zabrali się ostro do pracy po dotacji złożonej przez członka społeczności, Silvio Grosso. Suma musiała być pokaźna, gdyż jak pisze jeden z programistów na swoim blogu, dzięki temu może przez następne trzy miesiące zajmować się wyłącznie rozwijaniem Krity.

Pierwszym większym zadaniem była implementacja w edytorze wsparcia dla pędzli z Photoshopa. Jako przykład możemy przyjrzeć się cyfrowym chmurom. W starej wersji narzędzia wyglądały tak:

Dzięki wsparciu dla pędzli z Photoshopa całość ma wyglądać znaczne bardziej realistycznie:

Prawdziwym wyzwaniem było jednak zachowanie wstecznej kompatybilności, tak by oba silniki rysowania mogły działać w obrębie jednej wersji Krity.

W następnej kolejności deweloperzy zajmą się między innymi rozszerzaniem liczby ustawień pędzli, które obecnie wypadają blado w porównaniu do pierwowzoru od Adobe. Mimo wszystko cieszy, że kawałek po kawałku, mamy coraz większy dostęp do funkcji z aplikacji, które prawdopodobnie szybko nie zagoszczą na Linuksie.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety